STZ ile diyabet oluşturulmuş ratlarda kekik (Thymus vulgaris L.) ve karabaş kekiğinin (Thymbra spicata L.) kan glikoz düzeyine, kilo değişikliğine ve öğrenmeye etkisi
STZ diabetic rats and thyme (Thymus vulgaris L.) and Black-headed thyme (Thymbra spicata L.) blood glucose level, weight changes and impact learning
  1. Tez No: 369866
  2. Yazar: MELEK DİKİLİDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER AKAN, PROF. DR. HÜLYA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dikilidal M, STZ ile diyabet oluşturulmuş ratlarda kekik (Thymus Vulgaris L.) ve karabaş kekiğinin (Thymbra Spicata L.) kan glikoz düzeyine, kilo değişikliğine ve öğrenmeye etkisi, YYÜ Sağlık Bilimleri Enstütüsü Farmakoloji Anabilim Dalı Yükseklisans Tezi, Van, 2014. Glukoz metabolizmasındaki bozukluk olarak bilinen diyabet, Prevelansı %8-13 arasında değişen, diyabetik nöropati, nefropati ve retinopati gibi sekonder hastalıklara sebep olması sebebiyle önemli bir sağlık sorunudur. Bu tez kapsamında deneysel diyabet oluşturulmuş ratlarda, lamiaceae familyasından aromatik bitkiler grubunda yer alan Thymus Vulgaris L. (İzmir kekik) ile Thymbra Spicata L. (Karabaş kekik) bitkilerinin diyabet üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Deneysel diyabet; STZ'nin intraperitonal tek doz enjeksiyonuyla (50 mg/kg) gerçekleştirilmiştir. Kan glukoz düzeyi 200 mg/dl ve üzerinde olan denekler kronik diyabetik olarak kabul edilmiştir. Her grupta 10 rat olmak üzere 7 grup oluşturulmuş, diyabetik olmayan kontrol grubu (Knt) ve diyabetli kontrol grubuna (DMK) çalışma boyunca herhangi bir uygulama yapılmayıp haftalık kan glikoz düzeyi (KGD) ve kilo ölçümleri yapılmıştır. Diyabetin antidiyabetiklerle kontrolü için oluşturulan gruba glibenklamid 5mg/kg günlük oral verilmiştir. Thymus Vulgaris L (TVL1) grubuna 100mg/kg, Thymus Vulgaris 2 (TVL2) grubuna 200mg/kg dozunda dekoksiyonla hazırlanmış bitki ekstraktları verilmiştir. Aynı şekilde hazırlanan Thymbra Spicata ekstraktları Thymbra Spicata L (TSL1:100 mg/kg) ve Thymbra Spicata 2 (TSL2:200 mg/kg) gruplarına verilmiştir. Hazırlanan ekstraktlar ve glibenklamid günlük olarak hazırlandı ve her gün sabah saatlerinde intragastrik gavaj ile verildi. Haftada bir KGD ve kilo ölçümleri yapıldı. Çalışmanın son haftasında diyabetin bilişsel bozukluklara etkisini öğrenmek amacıyla morris su tankı (MWM) testiyle öğrenme ve yer bulma testi uygulandı. Çalışmamızda diyabetli bütün grupların su tüketiminin ve idrar miktarının kontrol grubuna göre arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dikilidal M, STZ diabetic rats and thyme (Thymus Vulgaris L.) and black-headed thyme (Thymbra Spicata L.) blood glucose level, weight changes and impact learning, YYU to the Institute of Health Sciences, Department of Pharmacology Degree Thesis, Van, 2014. The disorder in the glucose metabolism known as diabetes and Prevalence ranging from 8-13%. Due to Diabetic neuropathy, retinopathy, nephropathy, and secondary diseases are one of the major health problems for the public. In this thesis, the effects of Thymus Vulgaris L. and Thymbra Spicata L. plants which from Lamiaceae family on diabetes were investigated in experimental diabeticof rats. Experimental diabetes was performed by intraperitoneal injection of single dose STZ (50 mg / kg). Blood glucose level of 200 mg / dL and over were considered as chronic diabetes. 7 group including 10 rats for each group were formed. Non-diabetic control group (Cnt) and diabetic control group (DMC) throughout the study, weekly blood glucose level any application (KGD) and weight were measured. Antidiabetics glibenclamide (5mg/kg) was used for diabetes treated group. Daily prepare thyme extracts (with decoction method) 100mg/kg Thymus Vulgaris L to TVL1 group, 200mg/kg Thymus Vulgaris L to TVL2 group were given daily. In the same manner 100 mg/kg Thymbra Spicata extract to TSL1 group and 200 mg/kg Thymbra Spicata extract to TSL2groups were given. Prepared extracts and glibenclamide were prepared daily in the morning every day and was given via intragastric gavage. KGD and weights of rats were measured at once a week. In the last week of the study morris water maze (MWM) test was used in order to examine the effect of Thyme extracts on cognitive function in the diabetic rats. As to findings, consumption of water and urin output were increased in the all diabetic goups as to compared with the control group.