Tahâvî'nin Şerhu Meâni'l-Âsâr'ında hanefî imamlarından ayrıldığı konular; Kitâbu's-Salât örneği
The Subjects of Tahâvi's differantation from hanefi imams in 'Şerhu Meâni'l-Âsâr'; Kitabu's-Salat case
- Tez No: 370551
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Hanefî mezhebinin günümüze ulaşan ilk Muhtasar'ının yazarı olan Tahâvî İslami ilimlerin birçok sahasında eser vermiş ender âlimlerimizden biridir. Bu çalışmada Tahâvî'nin çeşitli hükümleri delilleriyle tartıştığı ve sonunda kendince isabetli olan görüşü gerekçeleriyle birlikte ortaya koyduğu kitabı Şerhu Meânî'l-Âsâr'ın Kitâbu's-Salât bölümü mercek altına alınmıştır. Kitâbu's-Salât içerisinde Tahâvî'nin, Hanefi mezhebi imamları olarak ifade ettiğimiz Ebû Hanîfe, Ebû Yûsuf ve Muhammed b. Hasan eş-Şeybânî'den herhangi bir veya ikisine yahut da her üçüne birden muhalefet ettiği meseleler tespit edilerek, ictihad ederken nasıl bir yol izlediği anlaşılmaya çalışılmıştır. Bunu yaparken Tahâvî'nin imamlara nisbet ettiği görüşlerin onlara aidiyetini doğrulamak amacıyla imamların hakkında konuşulan konuyla ilgili hangi görüşe sahip oldukları diğer kaynaklardan da tespit edilmeye ve Tahâvî'nin görüşlerinin seyrini takip edebilmek amacıyla diğer eserlerinde ilgili meselelerle ilgili nasıl bir görüş ortaya koyduğu tespit edebilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tahawi, owning the first compendious bookwe have now, is a scholar writing in many of the Islamic sciences fields. In this study, we focused on Kitab as-Salat part in Şerh Maani al-Asar in which Tahawi discusses various judgments with its evidences, and at the end of the rubric presents his position with his justifications. By identfying the issues on which Tahawi opposes Ebu Hanifa, Ebu Yusuf and Muhammad b. Hasan eş-Şeybani, Tahawi's method is tried to understand as presenting his judicial opinion. Also, we confirmed the Founders' opinions from different sources so as to understand whether they have the opinions, and what is the exact founders' opinions compared to Tahawi's references. Finally, in order to understand Tahawi's opinions progresses we checked on his positions about different issues from his different books.