Ratlarda parasetamole bağlı akut karaciğer toksisitesinde Capparis ovata'nın koruyucu etkisi
Protetive effect of Capparis ovata in acute hepatotoxicity induced by paracetamol
- Tez No: 371228
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKÇAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Parasetamol analjezik ve antipiretik bir ajan olup toksisitesi zamanında tedavi edilmezse karaciğer yetmezliği ve ölüme yol açabilir. Bu çalışmada Kapari ovata'nın parasetamolün toksik etkilerine karşı oluşturulan deneysel akut hepatotoksisite üzerindeki koruyucu rolünün olup olmadığı araştırıldı. METOD: 8-9 haftalık, 100-200 g ağırlıkta Wistar-Albino ratlar 4 gruba ayrıldı: 1) Parasetamol, 2) Parasetamol+ Kapari ovata, 3) Kapari ovata, 4) Kontrol. Sekiz gün boyunca oral yolla grup 2 ve 3'e 1.5 cc/G Kapari ovata ekstresi, grup 1 ve 4'e ise 1.5 cc/G SF verildi. Sekizinci günde grup 1 ve 2'ye oral yolla 3000 mg/kg parasetamol verildi. Dokuzuncu günde ratlar sakrifiye edildi. Kanda biyokimyasal tetkikler ve TBARS, karaciğer dokusunda TBARS ve histopatolojik analizler yapıldı. BULGULAR: AST, ALT ve T. Biluribin değerleri Parasetamol+KAP grubunda parasetamol grubuna göre düşük saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
AIM: To investigate the efficiency of Capparis ovata, as a protective agent, against acute paracetamol toxicity of liver. MATHERIALS AND METHODS: 8-9 weeks old, 100-200 g, female Wistar-Albino rats divided into four groups as: 1) paracetamol, 2) paracetamol+Capparis ovata, 3) Capparis ovata and 4) control. 1.5 cc/day Capparis ovata given orally to the 2nd and 3rd group, 1.5 cc/day distilled water has given to group 1 and 4 for eight days. At the day 8, 3000 mg/kg paracetamol administered orally to group 1 and 2. Rats sacrificed at 9th day, blood and liver tissue samples are taken. AST, ALT, total biluribin, direct bilirubin, GGT, ALP levels studied from the blood samples. Blood and liver tissue levels of TBARS measured and, liver tissue is evaluated histologically. RESULTS: AST, ALT and total biluribin levels were lower in group 2 (paracetamol+Capparis ovata) than group 1 (paracetamol) (p0,05).