Oxidative coupling of methane over lanthanum and strontium promoted magnesium catalyst
SrO/La2O3/MgO katalizörü üzerinde metanın oksijen varlığında yüksek hidrokarbonlu moleküllere dönüşümü
  1. Tez No: 371759
  2. Yazar: SEZİN SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde, metanın oksijen varlığında katalitik olarak etan ve etilene dönüştürülmesi (OCM) reaksiyonu, partikül ve monolit formundaki %10SrO/%10La2O3/MgO katalizörü kullanılarak incelenmiştir. Islak emdirme ve daldırarak kaplama yöntemleriyle hazırlanan katalizörünün OCM performansı mikro akışlı kuvars bir reaktör kullanılarak test edilmiştir. Katalizör yatağında 10 mm olan reaktör çapı boşluk hacmini azaltmak için çıkışta 2 mm'ye düşürülmüş, ilave olarak boşluk, kuvars parçalarıyla doldurularak istenmeyen gaz fazı reaksiyonları önlenmeye çalışılmıştır. Çalışmalara ıslak emdirme metoduyla hazırlanan partikül halindeki 10wt.%La2O3/MgO katalizörü ile başlanmış daha sonra farklı metal oksitlerin (CaO ve SrO) katkısı ile devam edilmiştir. Bunların arasında en yüksek verim %8 ile %10 SrO ve %10 La203'in MgO üzerine eklenmesi ile elde edilen katalizörde elde edilmiştir. Mullite monolitle yapılan testlerde ise, monolit blok 17 mm yüksekliğinde ve 8 mm çapında parçalara kesilerek üzerine önce MgO, sonra da La2O3, SrO veya La2O3-SrO karışımı daldırma metodu ile kaplanmıştır. En yüksek C2 verimi %14.5 olarak; 650 oC'de %10SrO/%10La2O3/MgO monolit katalizör üzerinde, CH4/O2 oranı 15 değerinde iken elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The oxidative coupling of methane (OCM) over 10wt.%SrO/10wt.%La2O3/MgO, in the form of particulate and monolithic structures, was investigated in this thesis. The OCM performance of the catalyst, which was prepared using incipient to wetness impregnation and then wall-coating over the monolithic support, was investigated in a microflow quartz reactor.. The diameter of reactor was 10 mm around the catalyst bed and reduced to 2 mm at the exit to decrease the void volume, which was also filled with quarts chips to prevent undesired gas phase reactions. At the beginning of work, 10wt.%La2O3/MgO particulate catalyst was prepared by incipient to wetness impregnation and tested. At the following stages, the additional metal oxides (CaO and SrO) were also added. The highest yield was 8wt.% in particulate catalysts and it was observed over 10wt.%SrO/10wt.% La2O3/MgO. For the test over mullite monolith, the monolith blocks were shaped to 17 mm height and 8 mm ID first, and then they were wash-coated with MgO followed by La2O3 and/or SrO. The highest C2 yield (14.5%) was obtained at 650 oC with CH4/O2 ratio of 15 using 10wt.%SrO/10wt.% La2O3/MgO over monolith.