Conflicts in the planning processes of locally unwanted land uses (LULUs): Case studies in Izmir
Yerelde istenmeyen arazi kullanımlarını (LULU) planlama süreçlerindeki çatışmalar: İzmir alan çalışmaları
- Tez No: 371889
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEN KAYA EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Arazi kullanım planlaması çeşitli çıkarlara sahip bir çok farklı grubun planlama kararlarından etkilendiği hem teknik hem politik bir süreçtir. Her arazi kullanım planlama kararı çatışma yaratma potensiyeline sahipken Yerelde İstenmeyen Arazi Kullanımları (LULU) sağlığa etkileri, ekonomik maliyetleri ve çevreye zararları gibi olumsuz etkileri nedeniyle kentsel arazi kullanım planlamasında çatışmayla en çok yüzleşen konulardır. Bu tez yerelde istenmeyen arazi kullanımlarının planlama süreçlerindeki çatışmaların nedenlerini ve çözümlerini bulmayı amaçlamaktadır. Bu tez Türkiye İzmir'deki katı atık tesisleri, balık çiftlikleri ve taş ocaklarını içeren 3 LULU türü hakkındaki çatışmalara yoğunlaşmaktadır. Belge analizi, medya araştırması ve derinlemesine mülakat tekniklerini içeren niteliksel araştırma tasarımı kullanılmıştır. Alan çalışmalarında çatışmaları anlama ve çözme konularını içeren öneri analiz yöntemi ile çatışmalar analiz edilmiştir. Bu konular çatışmaların özelliklerini ve sebeplerini ve mevcut ve öneri çatışma çözümü yöntemlerini tartışmak için kullanılmıştır. Çatışma sebeplerinin yalnızca LULU'ların koku, kirlilik ve gürültü gibi olumsuz etkileri değil aynı zamanda bilgi eksikliği ve güven eksikliği gibi sürece yönelik eksiklikler olduğu bulunmuştur. Alan çalışmalarının bulguları uzlaşma arayan katılımcı süreçlerin başarısının kısıtlayıcıları hakkındaki kuramsal çalışmaları desteklemektedir. Yerel halkın gerçek çıkarlarını dikkate almak yerine sembolik çıkarları içeren çatışma çözümü teşebbüsleri yeniden düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
Land use planning is both a technical and a political process in which many different groups with multiple interests are affected by planning decisions. While every land use planning decision has a potential of creating conflicts, Locally Unwanted Land Uses (LULUs) are the most conflict facing subjects in urban land use planning because of their negative externalities such as health effects, economic costs and harms to environment. This thesis aims to find out the reasons of and solutions for the conflicts in the planning processes of LULUs. The thesis focuses on conflicts about three LULU types including solid waste facilities, fisheries and quarries in İzmir, Turkey. Qualitative research design is used with techniques including document analyses, media search and in-depth interviews. In the case studies, the conflicts are analyzed with a proposed analysis method including issues for understanding and resolving conflicts. These issues are used to discuss characteristics and reasons of conflicts and existing and proposed conflict resolution methods. It is found that the reasons of conflicts are not only the negative effects of LULUs such as odor, pollution and noise but also procedural deficiencies such as lack of knowledge and lack of trust. The findings in case studies supported the theoretical works concerning limitations for the success of participatory processes seeking for consensus. Conflict resolution attempts including symbolic benefits rather than considering exact interests of local people should be rethought.