Synthesis of pH-sensitive cholesterol polymers and in vitro investigation of interactions with cell membrane
pH-duyarlı kolesterol polimerlerinin sentezi ve hücre membranıyla etkileşimlerinin in vitro incelenmesi
  1. Tez No: 371898
  2. Yazar: VİLDAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMA VOLGA BULMUŞ ZAREIE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezin amacı, hücre içi ilaç salımı alanlarında potansiyel membran bozucu ajanlar olarak kullanılmak üzere pH-duyarlı kolesterol polimerlerinin, tersinir katılma ayrışma zincir transfer (RAFT) polimerizasyonu ile sentezlenmesi ve hücre membranıyla etkileşimlerinin in vitro incelenmesidir. İlk olarak kolesteril metakrilat ve (2-((tert-butoksikarbonil) (2-((tert-butoksikarbonil)amino)etil)amino) etil metakrilat monomerleri sentezlendi. Kolesteril metakrilatın, t-butil metakrilat ve (2-((tert-butoksikarbonil) (2-((tert-butoksikarbonil)amino) etil) amino) etil metakrilat ile kopolimerleri farklı moleküler ağırlıkta ve farklı kompozisyonlarda RAFT polimerizasyonu ile sentezlendi. Elde edilen polimerler, 1H-NMR spektroskopisi ve jel geçirgenlik kromatografisi (GPC) ile karakterize edilmiştir. ln [M]0/[M] değerinin zaman, monomer dönüşümün ise Mn değeri ile lineer artması, RAFT kontrollü kopolimerleşme olduğunu göstermiştir. P(t-BMA-ko-CMA) ve P(Boc-AEAEMA-ko-CMA) kopolimerleri, suda çözünür ve pH-duyarlı kopolimerler elde etmek için, metakrilik asit-kolesteril metakrilat (p(MAA-ko-CMA)) ve (amino)etil)amino)etil metakrilat p(AEAEMA-ko-CMA) kopolimerlerine sırasıyla hidrolize edilmiştir. Kopolimerlerin pH'a duyarlı davranışları, UV-görünür spektroskopisi ve dinamik ışık saçılması ölçümleri ile gösterilmiştir. Bu ölçümler sayesinde, 2 mol % ve 4 mol % kolesteril metakrilat iceren pH 5.5'te (p(MAA-ko-CMA)) nanopartikül halinde pH 7.4 te ise ünimer halinde bulunmaktadırlar. 8 mol % kolesteril metakrilat içeren kopolimerler ise iki pH değerinde de agregasyon oluşturmuştur. Hemoliz deneyleri sonucu kolesterol iceriği ne olursa olsun molekül ağırlığı 20,000 g/mol'den daha yüksek p(MAA-ko-CMA) kopolimerleri pH-bağımlı hemolitik aktivite gösteremediği gözlemlenmiştir. Hücre canlılık deney sonuçları bu kopolimerlerin 250 µg/ml konsantrasyonda NIH3T3 hücre hattı için toksik özellik göstermediğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to synthesize pH-sensitive, cholesterol containing polymers via reversible addition fragmentation chain transfer (RAFT) polymerization, as potential membrane-destabilizing agents for intracellular drug delivery applications and investigate interaction of these polymers with cell membrane. For this purpose, cholesteryl methacrylate (CMA) and 2-((tert-butoxycarbony)(2-((tert-butoxycarbonyl) amino) ethyl) amino)ethyl methacrylate (Boc-AEAEMA) were first synthesized. CMA was copolymerized with t-butyl methacrylate (t-BMA) or Boc-AEAEMA via RAFT polymerization to produce cholesterol containing copolymers having varying molecular weights and compositions. Copolymers were characterized using 1H-NMR spectroscopy and gel permeation chromatography (GPC). Linear increase in ln [M]0/[M] with polymerization time, and Mn with monomer conversion indicated the RAFT-controlled copolymerizations under the conditions tested. P(t-BMA-co-CMA) and P(Boc-AEAEMA-co-CMA) copolymers were hydrolyzed to methacrylic acid-co-CMA (p(MAA-co-CMA) and p(AEAEMA-co-CMA) copolymers, respectively, to obtain water soluble, pH-sensitive copolymers. The pH-responsive behavior of copolymers was demonstrated via UV−visible spectroscopy and dynamic light scattering measurements. These measurements revealed that (p(MAA-co-CMA) copolymers having 2 and 4 mol% CMA form nanoparticles at pH 5.5 while they exist as unimers at pH 7.4. Copolymers having 8% CMA form aggregates at both pH values. Hemolysis assays revealed that p(MAA-co-CMA) having a molecular weight above 20,000 g/mol did not show pH-dependent hemolytic activity regardless of CMA content. The cell viability results (obtained by MTT assay) indicated that p(MAA-co-CMA) at 250 µg/ml concentration is not cytotoxic to NIH3T3 cell line.