Raman (Batman) petrol sahasındaki polimer jel uygulamaları
Applications of polymer gel in Raman (Batman) oil field
- Tez No: 371993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT TAHİR NALBANTÇILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada; Batman ilinin güneyinde yer alan ve önemli miktarda petrol üretiminin yapıldığı Raman Petrol Sahası'nın jeolojisini ve petrol üretimini artırmaya yönelik polimer jel uygulamalarının karot ve kuyu verilerinden (DST, log vb) yararlanılarak araştırılması amaçlanmıştır. Raman Sahası'nda bugüne kadar farklı maksatlarla çok sayıda kuyu açılmıştır. Bunlar içerisinden seçilen belirli kuyuların verileriyle sahanın yeraltı jeolojisi ayrıntılı şekilde ele alınmış, kuyular arası log korelasyonları yapılarak bölgenin stratigrafisi ortaya konulmuştur. Ayrıca epirojenik sonucu oluşmuş fay, çatlak ve kırıklardan oluşan önemli tektonik izler bulunmaktadır. Bunlardan rezervuar zonundaki çatlaklar, petrol üretimiyle beraber su girişlerine dolayısıyla kuyulardaki su yüzdesinin artmasına neden olmaktadır. İnceleme alanındaki kuyularda üretimi olumsuz etkileyen bu sorunun azaltılabilmesi için yakın zamanda uygulanan polimer jel enjeksiyonu uygulamaları ele alınarak petrol üretimindeki etkisi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the geology of the Raman Oil Field, produced significant amount of oil, located at the south of Batman and to study the polymer gel applications applied to increase oil production by using core and well data (DST, log, etc.). Numerous wells has been drilled in the field for different purposes so far. The underground geology of the field has been discussed in detailed by the data obtained from the selected specific wells. Geological evolutions of the formations were revealed by preparing log correlations between the wells. Also, important tectonic marks consisting of cracks, faults, and fractures have been found as a result of epirogenic activities. These fractures in the reservoir zone cause water-entry problems with increased production. Therefore, the percent age of water increased. In this study, in order to reduce this problem which adversely affect the production in the well of the study area, the impacts of recently applied polymer gel injection operations on the oil production rate were discussed.