Smart location-based mobile shopping Android application
Akıllı konum tabanlı mobil alışveriş Android uygulaması
- Tez No: 372475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez de, kullanıcıların bulunduğu yeri belirlemek için, günümüzün akıllı telefonlarında standartlarından biri olan konum bilgisi kullanıldı. SAGO bu konum bilgisini kullanarak en yakındaki elektronik mağazaları bulur. Şu an için SAGO sadece elektronik magazalarını gösterir. Alışveriş mağazası olarak; giyim,parfümeri gibi mağazalar sisteme eklenebilir. Bu yüzden mobil alışveriş android uygulamasının kapsamı sınırlı değildir. Uygulamanın kullanıcının isteklerine göre kolaylıkla geliştirilebilir. Android uygulaması, Android 2.2 versiyon Uygulama Geliştirme Arayüzü seviyesi 8'de geliştirildi. Mobil uygulama, Android cihazlar için geliştirilmiş olmasına rağmen, iOS cihazlarına kolaylıkla adapte edilebilir ve geliştirilebilir. Sistem mimarisi, UML yapısına dayanan SOMF(Servis Tabanlı Modelleme Yapısı) kullanarak tasarlandı ve uygulama geliştirme sürecinde nesne tabanlı programlama dili kullanıldı. UML ile dizayn yaparak, sistemin karmaşık yapısını basitleştirilir ve bu bize tezin mimarisini anlamamıza yardımcı olur. Geliştirme sürecinde,kullanıcının en yakın elektronik mağazalardaki ürünleri arama yapmadan önceki giriş bilgileri ve yerel alışveriş firmaların isimleri“Akıllı Filtreleme Algoritması”nda kullanıldı. Ayrıca, Ara ve Git (SAGO) mobil alışveriş uygulamasında basit filtreleme ve temizleme teknikleri, Aglomeratif Kümeleme Algoritması, Açgözlü Arama Algoritması, Levenshtein Mesafesi kullanıldı. Bu Android uygulamasını kullanarak, kullanıcılar yakın çevredeki mağazalarda ürün arayabileceklerdir. Mobil kullanıcısının alışveriş mağazalarının yerlerini bilmesine gerek yoktur. Ayrıca, kullanıcışar her elektronik mağazasından almış olduğu fiyatları karşılaştırm yapabilecek ve nereden alması gerektiğine karar verecektir. Ürün SAGO mobile alışveriş uygulaması üzerinden satın alınamaz. Eğer kullanıcı ürünü almak isterse ilgili magazaya gitmesi gerekir. Bu bahsedilenler ışığında, android mobil uygulamasını kullanan kullanıcılar hem zamandan hem de paradan tasarruf edeceklerdir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a standard feature of today's smart phones“the location information”is used for determining the user location. SAGO finds nearest electronic super-stores by using the location information. Currently, SAGO shows only the electronic malls however, it will be added other types of shopping stores such as clothing stores, perfumery and so on. Therefore, this mobile shopping Android application's coverage is not limited. The application is easily extendable according to the users' requirements. The Android application is developed in Android 2.2 version, Application Programming Interface (API) level 8. Although the mobile application is developed for Android devices, it will be easily adopted and developed for iOS devices. The system architecture is designed by using Service-Oriented Modeling Framework (SOMF) which is based on the Unified Modeling Language (UML) and also, object-oriented programming language is used in the development process. Designing with UML is simplifying the complexity of the system and helps us to understand the architecture of this thesis project. In the development process, the users' input data which has been brought before searching products in nearest electronic super-stores and also the names of local shopping stores are used in a“Smart Filtering algorithm”. Moreover, simple filtering and cleaning technics such as Agglomerative Clustering Algorithm, Greedy Search Algorithm, and a Levenshtein distance are used in Search And Go (SAGO) mobile shopping application. By using this Android mobile application, the users are able to search the products in closer areas. The mobile users do not need to know where the locations of the shopping malls are. Also, the users are able to compare the prices that they are getting from each local electronic super-store and subsequently decide where to buy. The product is not purchased thorough the SAGO mobile shopping application. If the mobile users want to buy products, they will go to the related store directly. According to these, the users save both their money and time by using this Android mobile application.