Aydın ilinin kutanöz ve Visseral Leishmaniasis'in endemik olduğu kırsal alanlarında phlebotomıne kum sineklerinin dağılım ve çeşitliliğinin belirlenmesi
Diversity and distribution of sandflies phlebotomine in the countrysides of Aydın region where cutanose and Visceral Leishmaniasis are endemic
  1. Tez No: 372553
  2. Yazar: TUĞBA KIVRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK HAZIR, PROF. DR. HATİCE ERTABAKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Phlebotominae alt familyasına ait kum sineklerinin Aydın ili ve civarındaki dağılım ve çeşitliliğini belirlemek üzere Nazilli, Köşk ve Sultanhisar ilçelerine bağlı 9 farklı köyde Haziran 2011, Temmuz ve Ağustos 2012 tarihlerinde örnekleme çalışmaları yapılmıştır. Örnekleme yerleri belirlenirken Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesine başvuran hastaların yaşadığı köyler dikkate alınmıştır. Çalışmada ışık tuzakları ve yağlı kağıt tuzaklar kullanılmıştır. Tuzaklar günbatımı saatlerinde yerleştirilmiş ve ertesi gün gündoğumu saatlerinde toplanmıştır. Işık tuzaklarıyla 459, yağlı kağıtlarla ise 1.165 olmak üzere toplam toplam 1624 kumsineği yakalanmıştır. Yapılan morfolojik incelemeler sonucunda bu örneklerden ışık tuzaklarıyla yakalananların 248 tanesinin dişi, 211 tanesinin ise erkek olduğu belirlenmiştir. Yağlı kağıtlar kullanılarak yakalanan bireylerden ise 475 dişi, 690 erkek elde edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda yakalanan bireylerin Phlebotomus ve Sergentomyia cinslerine ait oldukları belirlenmiştir. Tür düzeyinde yapılan teşhisler sonucunda Phlebotomus cinsine ait 7 farklı tür (Phlebotomus papatasi, P. tobbi, P. simici, P. similis, P. brevis, P. alexandri, P. neglectus/syriacus), Sergentomyia cinsine ait ise 2 tür (Sergentomyia. dentata, S. minuta) tespit edilmiştir. Toplamda P. papatasi türüne ait 150 (79♀, 71♂), P. tobbi türüne ait 193 (130♀, 63♂), P. neglectus/syriacus türüne ait 182 (48♀,134♂), P. similis türüne ait 22 (12♀, 10♂), P. simici türüne ait 42 (13♀, 29♂), P. brevis türüne ait 4♀, P. alexandri türüne ait 3 (1♀, 2♂), S. dentata türüne ait 1.010 (426♀, 584♂) ve S. minuta türüne ait 18 (10♀, 8♂) birey saptanmıştır. Cins ve altcins düzeyinde bakıldığında Phlebotomus cinsine ait 596, Paraphlebotomus altcinsine ait 25, Larroussius altcinsine ait 375, Adlerius altcinsine ait 46, Sergentomyia cinsine ait ise 1028 birey tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
An extensive survey was conducted to determine the diversity and distribution of sandflies belonging to Phlebotominae subfamily in 9 different areas of Nazilli, Köşk and Sultanhisar towns of Aydin region. Samples were collected in between June and July 2011 and August 2012. Villages of the patients who applied to Adnan Menderes University hospital were considered at determining the sampling sides. Light traps and sticky papers were used to collect sandflies. The traps were established at sunset and collected next day early in the morning. Totally 1624 sandflies were collected with light traps (459) and sticky papers (1.165). Morphological studies showed that collected sandflies with light traps consisted of 248 females and 211 males, whereas 475 female and 690 male individiuals were obtained from sticky papers. It was determined that collected sandflies were belong to genera Phlebotomus and Sergentomyia. After taxonomic studies, 7 different species belong to genus Phlebotomus (Phlebotomus papatasi, P. tobbi, P. simici, P. similis, P. brevis, P. alexandri, P. neglectus/syriacus) and two species belong to genus Sergentomyia (Sergentomyia. dentata, S. minuta) were determined.