Yapı dinamik davranışının yönetmelik çerçevesinde tanımlanmış deprem yükleri için doğrusal elastik olmayan yöntemlerle incelenmesi
Inelastic analysis of the structural dynamic response for the code proposed earthquake loads
- Tez No: 372692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL BEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yer kabuğunun en hareketli levhaları üzerinde yer alan ülkemizde deprem sebebiyle meydana gelen can kayıpları, ülke yönetimini hep bu konuyla ilgilenmek zorunda bırakmıştır. 2007 yılında yürürlüğe giren Deprem Yönetmeliğiyle birlikte yapıda oluşması muhtemel hasarların tahmini üzerine yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. Doğrusal olmayan teoriyi esas alan yöntemin, yapının deprem performansının daha gerçekçi olarak belirlenmesini mümkün kılacağı düşünülmektedir. Ancak, analiz sonuçları değerlendirildiğinde, binaların yöntemlere göre farklı sonuçlar verdiği ve gerçek bir depremin oluşturacağı hasarın tam olarak belirlenemediği görülmüştür. Bu nedenle performans belirlemede kullanılan analiz yöntemlerinin irdelenmesinin ve güncellenmesinin gerektiği ve yapının dinamik karakteristiklerini daha gerçekçi yansıtan yapı tanı yöntemlerinin aktif bir şekilde kullanılmasının fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada, Gölcük'teki 7 katlı bir apartman yapısı, yapı tanı çalışmaları ile kalibre edilmiş ve yönetmeliğin DBYBHY 2007 Bölüm 7'de belirtilen doğrusal olmayan analiz yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Yapı güncelleme yöntemlerinin kullanılarak binanın mevcut dinamik özelliklerini taşıyan matematiksel modeli oluşturmak hedeflenmiş daha sonra bu model doğrusal olmayan hasar görebilirlik analizlerinde kullanılmıştır. Çalışmada, incelenen binadaki mevcut hasarın, Yönetmelikte tanımlı yöntemlerle tahmin edilen hasarlardan oldukça farklı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, situated on the most active plates of the Earth, the loss of life occurring due to earthquakes is always forced government to deal with it. Methods about prediction of possible structure damage have been used on with Earthquake Code enacted in 2007. Method based on nonlinear theory is considered to be more realistic to determine the seismic performance of the structure. When results were evaluated, it is seen that analyses give different results according to varieties in methods and real earthquake damage will not be determined exactly. Therefore, it is considered that examining and updating of analysis methods used for determination of performance is necessary and using structure identification methods which reflects dynamic characteristics of structure more realistically will provide the benefits. In this study, 7-story building is in Gölcük, calibrated with structural identification methods and was investigated using nonlinear analysis methods which is given Turkish Earthquake Code 2007 Section 7. Mathematical model which carries existing dynamic characteristics were aimed to generate using structural modification methods and then this model were used in damage analysis. In the study, the existing damage on the examined building was found to be quite different from the damage, estimated by methods defined in the Code.