Kızılçam işleyen kereste fabrikalarında iş sağlığı problemleri
Occupational health problems in red pine (Pinus brutia) processing sawmills
- Tez No: 373045
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hızlı yetişen doğal bir tür olan kızılçam, dünyada en geniş yayılımını Türkiye'de yapmaktadır. Ülkemizde en fazla yayılış gösteren ve fabrikalarda işlenen iğne yapraklı ağaç türüdür. Bu ağaç türünün işlenmesi esnasında, çalışanlar üzerinde oluşabilecek sağlık sorunlarının bilinmesi önem arz etmektedir. Bu amaçla; Türkiye'de kızılçam (pinus brutia) ormanlarının yaygın olduğu Akdeniz Bölgesi safi kızılçam işleyen kereste işletmelerinde anket yapılarak çalışanlar üzerinde oluşan sağlık problemleri araştırılmıştır. Çalışmada yöntem olarak yüz yüze anket yöntemi kullanılmış olup, çalışanlara; demografik faktörler, işletme içi mevcut (fiziksel ve çevre) faktörler ve ergonomik faktörler olmak üzere üç kısımda sorular yöneltilerek elde edilen veriler istatistiki olarak değerlendirilmiş, karşılaştırılmalı tablo ve grafikler halinde sunulmuştur. Çalışma sonucuna göre; kızılçam işleyen kereste fabrikalarında toza bağlı alerjik reaksiyonların (%23,2), gözlerde kızarıklık ve yanma şikâyetlerinin (%27,4), nefes darlığı (%30,5) problemlerinin yaşandığı; uzun süreli ayakta kalmaktan kaynaklanan eklem rahatsızlıklarının (%64,9) oluştuğu; gürültüye bağlı olarak işitme kaybının (%38,5) görüldüğü ancak meslek hastalığı da kabul edilen damar rahatsızlığının (mesleki varis) çalışma ortam ve koşullarından kaynaklanmadığı sadece yaşa bağlı olarak çalışanlarda oluşabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the fast growing tree species of red pine (pinus brutia) that is widespread in Turkey was chosen in this study. However, it is also one of the most utilized softwood species in forest products sector in Turkey. During the processing of this wood, knowledge of the health problems that may occur on employees is important. For this purpose, sawmills that utilized red pine species to produce lumber were investigated in terms of employees' health problems. The study is on the basis of face to face interview method to employees. The questionnaire was contains three sub sections on the basis of; demographic, physical, environmental and ergonomic factors that effects on employees health. The collected data was statistically evaluated and compared with literature. However, some important findings were presented as graph for comparison. According to the study results; The complaints of employees due to red pine sawing process during working time as follows; allergic reactions due to dust is 23.2%, eyes burning and redness is 27.4%, dyspnea is 30.5 %, long-term standing and discomfort is 64.9 %, noise-induced hearing loss is 38.5%. However, is also realized that occupational diseases such as; vascular disorders (professional varicose) have not only depend on working environment and conditions but it may also occur depending on the age of employees.