Ağaçlandırma ve erozyon kontrolü projelerinin oluşturduğu dışsallıkların belirlenmesi:Balıkesir ili örneği
Identification of externalities caused by reforestation and erosion control projects: the case of Balikesir province
  1. Tez No: 373048
  2. Yazar: MUSTAFA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TOLUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Orman kaynakları topluma odun ham maddesi dışında çok sayıda ve her geçen gün çeşitlenen mal ve hizmetler sunmaktadır. Bazı pazarı olmayan mal ve hizmetler konusu dışsallıklar ile nitelendirilmektedir. Bu ürün ve hizmetin sonuçlarına göre pozitif ya da negatif dışsallıklar söz konusu olabilmektedir. Dışsallıklar bölgesel ve küresel anlamda ülkeleri etkilemektedir. Bu sebeple, ormancılık operasyonlarının (üretim, ağaçlandırma, koruma, planlama, transport… vb) oluşturduğu dışsallıkların belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmada, Balıkesir İlindeki ağaçlandırma ve erozyon kontrolü projelerinin dışsallıklarını tespit etmek amaçlanmıştır. Bu kapsamda, temel veriler, projeler ile ilgili dokümanlar, mülakatlar ve gözlemler sonucunda elde edilmiştir. Projelerin dışsallıklarının belirlenmesi için bu veriler kullanılarak pozitif ve negatif dışsallıklar oluşturulmuştur. Daha sonra ise, projeler konusunda bilgisi olan uzman grubunun ve ağaçlandırma projelerinin uygulandığı yörelerde yaşayan köylülerin, belirlenen bu dışsallıkları anket formu vasıtasıyla değerlendirmesi (1-tamamen katılmıyorum-5 tamamen katılıyorum, şeklinde 5'li likert ölçeği) istenmiştir. Çalışmada yöntem olarak dokümantasyon ve içerik analizi ile tanımlayıcı istatistikler ve yüzdeler kullanılmıştır. Sonuç olarak, uzmanların ve köylülerin görüşleri doğrultusunda bu projelerin dışsallıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Forest resources provide a large number of diverse goods and services to society every passing day. Some non-marketed goods and products are called as externalities. As a result of these goods and services positive or negative externalities may occur. Externalities affect countries in regional and global level.Therefore identification of externalities caused by forestry operations (harvesting, reforestratiration/afforestration, protection, planning, transportation, etc.) are of great importance. The aim of this study is to identify externalities of afforestration and erosion control projects in the province of Balıkesir. In this context, main data is obtained by project document, interviews and observations. In order to identify project externalities, using these data positive and negative externalities are formed. Then, from villagers living in afforestation project implementation region and group of experts who have knowledge about projects are asked to evaluate (totally agree/disagree, etc.) the identified externalities using questionnaires. In this study, documentation, content analysis, descriptive statistics and percentages were used as a method. Finally, the externalities of these projects were identified in accordance with the opinions of experts and villagers.