Diyatomit agreganın kompozit hazır harç üretiminde değerlendirilmesi
Evaluation of diatomite aggregate in composite ready mortar production
  1. Tez No: 373063
  2. Yazar: MELTEM KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde enerji tasarrufu önemli bir durum oluşturmaktadır. Binalarda ısınma amacıyla tüketilen enerjinin azaltılması için gün geçtikçe yeni ürünler geliştirilmektedir. Binalarda iç ve dış cephe uygulamalarında kullanılan sıvanın yalıtım özelliğine sahip olması önemsenen bir durum arz etmektedir. Yalıtım özelliğinin yanı sıra hafiflik, üretim ve uygulama maliyetlerinin kısmen düşük olması, uygulamada kolaylık sağlaması önemli bir husustur. Ülkemizde potansiyel varlığı yüksek değerlerde olduğu bilinen diyatomit agregası henüz endüstriyel olarak bu tarz harç kombinasyonlarında kullanımının yaygın olmadığı görülmekte ve konu üzerinde detay inceleme çalışmalarına da yeterince rastlanılmamaktadır. Ülkemizdeki diyatomit oluşumlarına yeni bir endüstriyel kullanım boyutu açmak ve teknik olarak diyatomit kayacının doğal haliyle ısıl ve/veya kimyasal prosesler gibi herhangi bir ön işlemden geçirmeden yalıtım özelliği taşıyabilecek kompozit bileşenli harç tekniklerinde ana ve/veya yardımcı hammadde olarak kullanımının etkinleştirilmesi, ülke ekonomisine kaçınılmaz yeni bir katma değer sağlayacaktır. Bu bakımdan bu tez çalışması kapsamında diyatomit kayacının farklı tane boyutlarıyla kurgulanmış kombinasyonel karışımlarda, gerek çimento bazlı gerekse alçı bazlı karışım kompozisyonları ile uygulamada kolaylık, maliyeti düşürme, yalıtım özellikleri iyileştirilmesi gibi amaçlarla bir dizi AR-GE çalışması sonucunda elde edilen bulgular ışığında çimento bazlı yalıtım özellikli hazır sıva ve alçı bazlı sıva ürün türevi geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays energy saving is getting more important case. In order to reduce the energy consumption for heating the building, new products are day by day improved. Having a good insulation property of plaster applications in the interior and outdoor of buildings present an important task. On the behalf of its insulation property, lightweightness, production and reducing the application cost are another important characteristic benefits. It is seen that diatomite aggregates knowing existing a high potential values in our country are not yet used as industrially in mortar combinations and it is not yet observed enough detailed research findings. To open a new industrial usage dimension for diatomite formations in Turkey, diatomite rocks using in composite based mortar techniques as a main and/or ingredient raw material will be inevitably supply a new valuable benefit for the country economy. In this activation, the diatomite rock was used as its natural status. The rock can not be exposed to thermal and/or chemical processes before the use. In this thesis, diatomite rock was evaluated as a lightweight aggregate to develop new generation cement based and gypsum based composite mortar mixtures for insulation purposes as main ingredient. A series of comprehensive test works in this research was carried out to aim more workability, reducing production cost, improving the insulation properties and providing a new generation ready mix mortar combination either cement based or gypsum based. The application of these new mortar combinations would be more effective material characteristics specially for building industry.