Baskı sanatlarında yeni arayışlar (Avrupa ve Amerika örneği)
New pursuits in printmaking (The European and American instances)
  1. Tez No: 373595
  2. Yazar: SELVİHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. SAİME DÖNMEZER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Çağdaş sanat içinde devingen bir yaklaşımla varlığını sürdüren baskı sanatları, güncel arayışların muğlaklaştırdığı sınırlar ile kitlelere ulaşmaktadır. Günümüzde, demokratik bir sanatsal üretim yöntemi olarak teknik ve teknolojik olanaklar ile yeni bir anlam kazanmaktadır. Bu araştırmada, geleneksel sınırlarının zorlandığı bir eğilim ile baskı sanatları; melez baskı, dijital baskı, büyük boyutlu baskılar ve baskı yerleştirmeler çerçevesinde incelenmiştir. Robert Rauschenberg, Eduardo Paolozzi, Thomas Kilpper, Kiki Smith, Swoon, John Hitchcock, Regina Silveria, Nicola Lopez, Nancy Spero, Paul Coldwell, Julian Opie, Michael Craig-Martin, Peter Kennard, Willie Cole gibi yenilikçi yaklaşımlar ile tanınan sanatçılar, çağdaşlaşma sürecini etkileyen gelişmelerden başlayarak ele alınmıştır. Günümüz sanatında yaşanan değişimin baskı sanatlarına yansıması olan sınırlar ve kuralları ortadan kaldıran anlayış irdelenmiştir. Nesne, teknik ve düşünce olarak sınırsız bir yaklaşım ile teknolojik gelişmelere paralel karşımıza çıkan özgür tutum, tarihsel incelemenin ardından günümüz dinamikleri, üretim ve sunum şekilleri ile çağdaş baskı sanatları sürecine yön veren olaylar bağlamında değerlendirilmiştir. Günümüz baskı sanatlarını şekillendiren dernekler, yayınlar ve sanatçılar için ifade alanı sağlayan uluslararası etkinliklerin yanı sıra internet ile yaşanan dijital olgusu çağdaş yaklaşımlar çerçevesinde ele alınmıştır.“Baskı Sanatlarında Yeni Arayışlar (Avrupa ve Amerika Örneği)”adlı çalışma, geleneksel yöntemler ve deneysel araştırmalar ile zengin bir tarihe sahip olan kültürel ve teknolojik etkileşimlerin şekillendirdiği baskı sanatlarının yeni ifade biçimlerine ışık tutmaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
Printmaking, continuing its existence through a dynamic attitude within the scope of contemporary art, reaches to the audience via the borders that are ambiguated by today's pursuits. As a democratic way of artistic creation, printmaking is gaining a new meaning by means of both technical and technological offerings today. In this paper, by using an approach in which the traditional limits of printmaking have been pushed, printmaking has been examined on the basis of hybrid printmaking, digital printmaking, large-scale prints and print installations. Artists, who are well-known for their innovative approaches, such as Robert Rauschenberg, Eduardo Paolozzi, Thomas Kilpper, Kiki Smith, Swoon, John Hitchcock, Regina Silveria, Nicola Lopez, Nancy Spero, Paul Coldwell, Julian Opie, Michael Craig-Martin, Peter Kennard, Willie Cole have been discussed by starting with the interpretation of tdevelopments that have affected the process of modernization. It has been scrutinized the understanding, which extinguishes the borders and the rules that is a reflection of the change being experienced in today's art world on printmaking. The liberal attitude with a completely limitless approach in terms of object, technique and the way of thinking, appeared in parallel with the technological developments, has been assessed within the context of all the events shaping the process of contemporary printmaking along with the modern dynamics, the ways of production and presentation after a historical review. Within the frame of contemporary approaches, it has been discussed the societies and publications shaping today's printmaking, and international events providing an expressive platform for artists, as well as the digital phenomenon being experienced through Internet.By use of both traditional methods and experimental researches, this study named“New Pursuits in Printmaking (The European and American Instances)”will attempt to shed light on new manners of expressions of printmaking shaped by the cultural and technological interactions with a fertile history.