Multi-hop propagation of safety messages for vehicular ad-hoc networks
Araçlar arası ağlar için güvenlik mesajlarının çoklu-hop gönderimi
  1. Tez No: 373723
  2. Yazar: YAVUZ PEKŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANKUT ACARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
VANET; yolların güvenilirliğini ve etkinliğini geliştirecek olan ITS uygulama servislerinin geleceği için öngörülen bir ağ çeşididir. VANET?in ana hedefi, herhangi merkezi altyapıdan ayrık bir bölgede yüksek hızdaki araçların bilgiyi başarılı bir şekilde değiştirebilen garantili bir iletişim ortamı sağlamaktır. Şu ana kadar var olan ITS sistemleri pahalı yerleştirmeler ve altyapıya duyduğu bağlılıktan dolayı çok iyi bilinmemekteydi fakat VANET? de araç birbirleriyle iletişime geçebilmekte ve gönderim alanı içindeki diğer araçları muhtemel tehlike durumu oluşmadan önce uyarabilmektedir. Bu tezde, güvenlik mesajlarının çoklu-hop yayılımı için yeni bir ortam erişim dizaynı sunulmaktadır. Ek olarak, araçlara özgü ortamların doğasını ve araçların davranışını anlamak üzere ön çalışmalar yürütülmüştür. Önerilen mekanizma, yönlendirilmiş bölgedeki araçlara erişim olasılığı verecek ayrıştırıcı fiziksel ve ortam erişim kontrol katman özelliklerinden yararlanarak hop başına aktarıcı aracın seçimine dayalıdır. Erişim olasılığı araca kaç ünite adım kablosuz ortamdan çekileceğini söylemektedir. Verilen olasılıklara göre geri çekilme zamanlayıcısını sonlandıran ilk araç aday aktarıcı araç olarak nitelendirilecektir. Ortam erişim katman protokolü dizaynının etkinliğini kanıtlamak üzere, NS-3?te bilgisayar tabanlı simülasyonlar yürütülmüştür. Senaryolar ve araç hareket kabiliyeti ¸sehir içi hareket simülatörü SUMO dan alınmaktadır. Sonuçlar protokolün paket iletim oranı ve gecikme bakımından düşük kanal kalitesinde bile iyi çalıştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
VANET is a network type envisioned for the future of ITS application services to improve road safety and efficiency. The main objective of VANET is to provide a guaranteed communication environment in which high speed vehicles exchange information successfully in a region distributed from any central infrastructure. By the time being, existing ITS systems are not well known due to expensive deployments or being dependent on infrastructure but in VANET vehicle is able to communicate with each other and warn them before a dangerous situation occurs in the transmission range. In this thesis, a new MAC design is presented for the multi-hop propagation of safety messages. Furthermore, to understand the nature of vehicular environment and the behavior of vehicles, a prior work has been conducted. The proposed mechanism is based on the selection of relay node per hop utilizing discriminative vehicle physical and MAC layer quantities which then gives an access probability to vehicles in the directed range. This access probability tells vehicle how much slot unit will be deferred from the wireless medium.The first vehicle which ends the back off timer according to given probability will be qualified as candidate relay node. To verify the effectiveness of the MAC protocol design, computer based simulations have been conducted in NS-3. Scenarios and mobility trace of vehicles are imported from the urban mobility simulator SUMO. The results show that the protocol performs well even under poor channel quality in terms of packet delivery ratio and delay.