Tradition and innovation in the modern sonnet
- Tez No: 37388
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
ÖZET Bir şiir türü alarak sonenin çeşitliliğe açık niteliğiyle, ancak özgül kimliğini de yitirmeden, yüzyıllar boyu varlığını sürdürdüğünü görüyoruz» Soneye yenilikler katarken temel kurallarını da canlı tutmayı başarmış olan modern şiirin önemli pek çok adına sonenin değişken biçimsel yapısı çekici gelmiştir» Beorge Meredith dize sayısını arttırıp formu simetrik hale getirirken sone dizilerine de romana özgü nitelikler katar» Gerard Manley Hopkins sonenin dil, ölçü ve ritmiyle daha önce hiç görülmemiş biçimde oynamış ve geleceğin şairlerine, özelliklerini kaybettirmeden bu türle nelerin denenebileceğini göstermiştir. Robert Frost soneye konuşma dilini getirmiş ve yapısal açıdan çeşitli denemeler yapmıştır» Edna St. Vincent Mi Hay yazdığı sonelerle, cinsinin özgürlüğüne katkıda bulunacak bir kadın şiiri yaratır» W. H. Auden ' in politika üzerine manzum denemeleri, yapısal yenilikler içeren sone dizileri biçiminde kaleme alınmıştır» Robert Lowell dünyanın ve kendi kişisel ilişkilerinin tarihini sone biçimiyle yazmayı denerken türün en önemli özelliklerinden biri sayılan uyağı kulanmamasıyla dikkat çeker. Aralarında Seamtıs Heaney ve Adrienne Rich in de bulunduğu önemli birçok şairin günümüzde sone yazıyor olması, çağdaş şiir arenasında sonenin yaygın ve sevilen bir tür olarak varlığını hiç eksiltmeden sürdürdüğünün kanıtıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The sonnet has remained an enduring poetic farm for centuries due to its capacity to accomodate variation while maintaining its identity. The sonnet's flexible formality has attracted a great number of important voices in modern poetry who have brought innovation to the form while keeping alive its basic conventions,, George Meredith has given novel ist ic attributes to the sonnet sequence while expanding the length and changing the symmetry of the individual poems. Gerard Manley Hopkins's experimentation with diction, meter, and rhythm is unprecedented, and has shown future generations of poets to what extent the form can be manipulated without losing its character. Robert Frost has brought conversational language into the sonnet while experimenting with various aspects of its structure. With her sonnets Edna St« Vincent Hi 1 lay has created a women's poetry to help the emancipation of her sex. W.H. Auden's impersonal political verse essays are in the form of sonnet sequences with innovative experiments in structure. Robert Lowell has attempted to write a sonnet history of the world as well as the history of his personal relationships, at the same time doing away with one of the most important traits of the form, rhyme. In the contemporary poetic arena the sonnet's popularity still continues undiminished with many major poets - like Seamus Heaney and Adrienne Rich - writing in the form»