Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde methicillin'e rezistan staphylococcus aureus surveyasında broth mikrodilüsyon ve agar tarama yöntemlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 37423
  2. Yazar: AYŞE TEMİZ AKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. SUAT SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
50 ÖZET Bu çalışmada, hastanemizde riskli hastaların yattığı. Hemodiâliz, Reanimasyon, Yeni doğan, Plastik Cerrahi, Genel Cerrahi ve Beyin Cerrahi servislerinde belirli bir zaman di limi içerisinde yatan tüm hastalar ile hastane çalışanları Staphylococcus aureus burun taşıyıcılığı yönünden tarandı. 336 adet burun sürüntü kültüründen 229 tanesinde ($68) S. aureus izole edildi. S. aureus burun taşıyıcılık oranı en fâzla doktorlar ve hastalarda, sonra personel ve hemşireler de görüldü. Tüm S. aureus suşlarına aynı gün hem Broth mikrodilüs- yon hem de Agar Screen yöntemleri uygulanarak Oxacillin' e re zistans durumları incelendi. Broth mikrodilüsyon yöntemiyle 72 suş Oxacillin'e rezistan bulundu ($31.4). Oxacillin rezis tansı en fazla hemodializ ve yeni doğan servislerinde, e^n az plastik cerrahi ve beyin cerrahi servislerinde bulundu. 0xa?- cillin'e rezistan S. aureus (ORSAıMRSA) nasal taşıyıcılığı en fazla hemşire ve hastalarda iken, doktorlarda düşük oranda bulundu. 223 adet S. aureus susuna Agar Screen yöntemi uygalandı. Agar Screen yöntemi, mikrodilüsyon yöntemi ile karşılaştırıl dığında Agar Screen yönteminin duyarlılığı (:sensitivity) $47,2, seçiciliği (rspecifity) $98.6 olarak tespit edildi. Testin duyarlılığın bu denli düşük bulunmasının nedeninin standart dağıtım sağlayan replikatörün kullanılamaması olabi leceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY In this study ue searched the nasal carriage of S. aureus among the hospital staff and the patients on ten services of our hospital which are at the risk of infections. (Hemodialis, New born, Neurosurgery, Reanimation, Plastic-surgery, Orto- pedics, 1., 2., 3., 4. Surgery Services) Ue'd taken 336 nasal specimen and 229 of them were Staphylococcus aureus ($68), Ue found that the 5. aureus nasal carriage is higher among the doctors and the patients and les ser in the personel and the nurses. Ue studied the susceptibility of all S, aureus stains to oxacillin with both Broth microdilution and agar screen tests in the same day. Ue found that 72 of the strains were oxacillin resistant. (%Zl,A) The most of the oxacillin resistant stains were in hemo dialis and Oew born services. In plastic surgery and neurosur gery were lesser. The rate of the WRSA nasal carriage uas higher among the nurses and the patients than the doctors. Ue studied 223 S. aureus strains with agar Screen test. Uhen compared with microdilution test ue found that the sensi tivity of agar screen test was %41.2 and the specifity was ^98.6* Ue thing may be the reason of the low sensitivity is that ue couldn't use the specific replicator for agar screen test.