Anamur (Mersin) kıyı akiferinin hidrojeokimyası
Hydrogeochemistry of Anamur (Mersin) coastal aquifer
- Tez No: 374230
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜBEYDE HATİPOĞLU BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma ile Anamur Kıyı Akiferinin hidrojeokimyasal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Anamur kenti Kuvaterner yaşlı alüvyon üzerinde yer almakta olup bu birim Anamur Kıyı Akiferini oluşturmaktadır. Anamur' un kuzey kesimlerinde metamorfik kayaçlar yaygın olup Prekambriyen yaşlı şist, Alt Kambriyen yaşlı kuvarsit, Orta Kambriyen yaşlı mermer, Üst Kambriyen yaşlı şist, Permo-Karbonifer yaşlı şist ve kuvarsit, Üst Permiyen yaşlı mermer ve kireçtaşı, Alt Triyas yaşlı killi kireçtaşı, Alt Triyas yaşlı şist-kalkşist, Orta-Üst Triyas yaşlı metakırıntılı kaya ve Jura-Kretase yaşlı mermer bulunmaktadır. Kıyı akiferinde Temmuz 2011, Ekim 2011, Şubat 2012 ve Haziran 2012' de olmak üzere dört dönemde 20 noktada yapılan yeraltısu seviyesi ölçümleri ile hazırlanan su seviye haritaları yeraltısuyu akım yönünün güneydoğu yönünde olduğunu göstermektedir. Ayrıca bazı ölçüm noktalarında su seviyesinin deniz seviyesinin altına düştüğü belirlenmiş olup bu alanlarda tuzlanma riski bulunmaktadır. Aynı su noktalarında yapılan yeraltısuyu fiziksel parametre ölçümlerine göre sıcaklık değerleri 10,8 ile 26,4 °C arasında, pH değerleri 7,04 ile 7,83 arasında, elektriksel iletkenlik değerleri 275 ile 924 mikroS/cm arasında değişmektedir. Piper diyagramı yeraltısuyu örneklerinin Ca-HCO3 ve Ca-Mg-HCO3 içerikli olduğunu göstermektedir. Bazı yeraltısuyu örneklerinde nitrat, amonyum, potasyum, florür, demir ve alüminyum içerikleri TS-266 standardında verilen sınır değerlerinin üzerindedir. Yeraltısuyu örnekleri elektriksel iletkenlik değerlerine göre“iyi-kullanılabilir”ve“çok iyi-iyi”sular sınıfında yer almaktadır. Yeraltısuyu örnekleri Sodyum Adsorbsiyon Oranı değerlerine göre“çok iyi özellikteki sulama suları”olarak sınıflandırılmıştır. Oksijen-18, döteryum ve trityum izotop analizleri yeraltısularının yerel yağışlardan beslendiğini ve kısa yeraltısuyu geçiş süresine sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the hydrogeochemical characteristics of Anamur coastal aquifer. Anamur city is located Quaternary age alluvium which constitutes Anamur coastal aquifer. In the northern part of the Anamur, metamorphic rocks are common. Precambrian schist, Lower Cambrian quartzite, Middle Cambrian aged marble, Upper Cambrian schist, Permo-Carboniferous schist and quartzite, Upper Permian marble and limestone, Lower Triassic clayey limestone, Lower Triassic schists-calcschists, Middle-Upper Triassic metaclastics, and Jurassic-Cretaceous age marble are located in this area. Groundwater level measurements were made in the coastal aquifer in July 2011, October 2011, February 2012 and June 2012 at 20 points. Groundwater level maps showed that groundwater flow direction is south-easterly direction. Also water level in some of the measurement points are below sea level that shows that there is a risk for salinization. Groundwater temperature range of 10,8 to 26,4 °C, the pH range of 7.83 to 7.04, the electrical conductivity range of 275 to 924 mikroS/cm. Groundwater samples are belongs to Ca-HCO3 and Ca-Mg-HCO3 facies. Based on Turkish Drinking Water Standard (TSE-266), nitrate, ammonium, potassium, fluoride, iron and aluminium contents of some of the groundwater samples are found to exceed the permissible limits. Groundwater samples fall into“good-permissible, good-very good”classes of electrical conductivity classification criteria. According to USA Salinity Lab. Irrigation classification, groundwater samples fall into“very good”class. Oxygen-18, deuterium and tritium isotope analysis of groundwater demonstrate the predominance of local recharge and short residence time of groundwater.