Türkiye'de istihdam edilen Fransız uzmanlar ve Türk modernleşmesine katkıları
French experts employed in Turkey and their contributions to the Turkish modernisation
  1. Tez No: 375248
  2. Yazar: GÜLNAZ GEZER BAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
i ÖZET GEZER BAYLI, Gülnaz, Türkiye'de İstihdam Edilen Fransız Uzmanlar Ve Türk Modernleşmesine Katkıları, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2013. Bu çalışmada 1923-1976 yılları arasında Türkiye'de modernleşme sürecinde istihdam edilen Fransız uzmanların görev yaptıkları alanlar ve bu alanlara yaptıkları katkılar prosopografi yöntemi ile ele alınmıştır. Fransız uzmanların istihdamı konusunda lisansüstü düzeyde yapılan ilk çalışmadır. Çalışmada Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Cumhuriyet Dönemi'nin ilgili fonlarında bulunan kararnameler, internet taramaları ile ilgili makale ve eserlerde yer alan Fransız uzmanlara ait bilgiler kullanılmıştır. Birinci bölümde Batı dışı toplumlardan olan Osmanlı, Mısır, Rus, Japon, İran ve Afgan toplumlarında modernleşme, modernleşmenin dinamikleri, modernleştiriciler ve yabancı uzman istihdamı vasıtasıyla modernleşme üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman döneminde başlayan Türk-Fransız ilişkilerinde, Milli Mücadele Dönemi ve bu arada Fransız kamuoyunun Milli Mücadele'ye bakışı da değerlendirilmiştir. Ardından Cumhuriyet Dönemi Türk- Fransız ilişkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde Fransız uzmanlar istihdam edildikleri alanlara göre incelenmiştir. Eğitim başta olmak üzere madencilik, bayındırlık, su işleri, arkeoloji, denizcilik, posta işleri, maliye, inhisar (tekel), sağlık, sanayi ve çeşitli alanlarda 658 uzmanın istihdam edildiği belirtilmiştir. Ayrıca uzmanların görev yaptıkları alanlar, görev yaptıkları süre ve görev yaptıkları zaman aralığı, uzmanların tüm alanlar içindeki oranları ve dağılımları, akademik ünvanları, maaşları grafik ve tablolar üzerinde de gösterilmiştir. Anahtar Sözcükler Türk Modernleşmesi, Yabancı Uzmanlar, Fransız uzmanlar, Yabancı Uzman İstihdamı, Türk-Fransız İlişkileri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GEZER BAYLI, Gülnaz, French Experts employed in Turkey and their contributions to the Turkish Modernisation, Master's Degree Thesis, Ankara, 2013. This study was held by using the prosography method and is about the areas in which the French experts were employed in the modernisation period of Turkey between the years 1923 to 1976 and the contributions they had made. This is the first master's thesis on the employment of French experts. In the study, the government orders of the funds of the Republic period found in the General Directorate of State Archives, information about the French experts found in articles and works on the internet were used. In the first part modernisation, the dynamics of modernisation, those who modernized and modernization through the employment of foreign experts outside the West like the Ottomans, Egypt, Russia, Japan, Iran, and Afghan societies have been studied. In the second part Turkish-French relationships that started in the 16th century with Sultan Süleyman the Magnificent - the Law Maker, The National Struggle period and meanwhile the public opinion of the French for the National Struggle and next the Turkish-French relationships in the Republic era have been studied. In the third part the French experts employed have been studied according to their fields. It has been stated that 656 experts have been employed especially in education, mining, public works, hydraulic works, archeology, marine, postal works, finance, monopoly, health, industry and in other fields. Furthermore, the fields that the experts had worked, their work duration, the time period of their employment, their ratios in all the fields and the distribution, their academic titles, their wages have also been shown in graphics and tables. Key Words Turkish Modernisation, foreign experts, French experts, Employment of Foreign Experts, Turkish - French Relationships. iii