Türk Hukukunda ve Avrupa Birliği müktesebatında mesleki sorumluluk sigortaları
Professional liability insurance in Turkish law and legal regulations of European Union
  1. Tez No: 375872
  2. Yazar: DERYA PAŞAVUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KEREM GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mesleki sorumluluk sigortalarına ilişkin Türk hukukunda ve Avrupa Birliği müktesebatındaki düzenlemeler ışığında hazırlanmış olan bu tez, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde yüksek lisans tezi olarak sunulmuştur. Tezimizde, gerek Türk Hukuku'ndaki düzenlemeler gerekse Avrupa Birliği müktesebatındaki düzenlemeler açısından, mesleki sorumluluk sigortasının kapsamı, tanımı, tarafları ve rizikonun gerçekleşme anına ilişkin teorilere, eleştirilere ve Avrupa Birliği üye devletlerinin bazılarındaki uygulamalara yer verilmiştir. Ayrıca dipnotlarda, açıklamalar ile doğrudan ilgisi bulunan mahkeme kararlarına da atıfta bulunulmuştur. Bu amaçla tez dört bölüme ayrılmıştır. İlk iki bölümde Türk hukukundaki düzenlemelere yer verilmiş olup üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise Avrupa Birliği müktesebatındaki düzenlemeler kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is prepared in the framework of Turkish law and Legal Regulations of European Union on the subject of professional liability insurance. This study is presented as a master thesis at Istanbul University Institute of Social Sciences. This thesis examines the definition, the coverage, the parties, the theories on the realization of the risks and the critics on the subject by giving examples of some European Union member countries. This thesis also involves comparisons between Turkish law and European Union law. In the foot notes, many decisions of the local and some European Union Countries courts are mentioned in addition to articles on the subject. The thesis, which is prepared with the purpose of examining professional liability insurance, is consist of four parts. In the first two parts Turkish law regulations are examined. Finally in the last two parts European Union regulations are examined.