Travmaya bağlı splenektomi sonrası hücresel immünite değişiklikleri
The Changes of cellular immunity after splenectomy, dependent of trauma
- Tez No: 37674
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET 1978 - 1988 tarihleri arasındaki yaklaşık 10 yıllık bir dönemde Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda travma nedeni ile splenektomi yapılmış 31 vak'ada hücresel immünite araştırıldı. Araştırma için ayrı ca 31*de sağlıklı kişi seçildi. Her iki gruptaki şahısların perifer kanında lökosit, total lenfosit, T lenfosit ve B len fosit değerleri tayin edildi. Ayrıca her iki gruba uygulanan PPD değerlendirildi. Ameliyattan sonra geçen süre ortalama 72, 84 "^F 37, 88 ay idi. Lökosit, total lenfosit, T lenfosit, B lenfosit ve PPD değerleri her iki grupta kıyaslandı. Çalışma grubunda lökosit, 3?otal lenfosit, B lenfosit ve PPD değerleri ist£tis- tiki olarak anlamlı şekilde artma, T lenfosit değerleri ise istatistiki olarak anlamsız azalma gösterdi. Aynı parametreler 0-5 vaş grubu ile 16 yaştan büyüklerin oluşturduğu grupta kıyaslandı. 16 yaştan büyükle rin oluşturduğu gruba göre 0-5 yaş grubunda lökosit, total lenfosit ve PPD değerlerinde azalma ve B lenfositlerde artma tesbit edildi, fakat bu farklılıklar istatistiki olarak an lamsızdı. Ameliyattan sonra geçen zamanın bu parametrelere etkisi araştırıldı, Ameliyat sonrası 9-11 yıl geçmiş, grup taki vak'alarda lökosit, total lenfosit, B lenfosit, T len-- 38 - fosit ve PPD değerleri 0-2 yıl geçmiş gruptaki vak*aların- kinden daha düşüktü, fakat bu farklar istatistiki olarak an lamsızdı. Bu çalışmamızın sonucunda, splenektomi sonrası im imin bozukluklar oluştuğu, zamanla bu bozukluklarda bariz bir iyileşme olmadığı, splenektomi sonrası enfeksiyon ve sepsi - se meyi 1in arttığı, bunlardan dolayı travmalarda mümkünse da lağı Korumanın gerekli olduğu kanaatine vardıkf.
Özet (Çeviri)
THE CHANGES OF CELLULAR IMMUNITY AFTER SPLENECTOMY, DEPENDENT OF TRAUMA. SUMMARY In this study, cellular immunity was rewiwed in 31 patients subjected to splenectomy operation due to trauma bet- meen 1978 and 1988 years in our clinics. In addition, 31 healthy persons were included the study as a control group. Were deter mined levcocystes, total lymphocytes, T lymphocyte and B lymp hocytes values in the systemic venous blood of individuals in both groups. Besides, PPD applied to both groups^ tfas evaluated. The average post -operitavi period was 72.84 37,88 months. In both groups, the leucocytes, total lymphocytes, T lymphocytes and B lymphocytes, and PPD values were compaired. In the patients, the leucocytes, total lymphocytes, B lymphocy tes, and PPD values were found significantly high whereas T lymphocytes values were not found to be of statistical signi ficance. The same parameters were compaired between 0-5 age group and over 16 age of years. In the former, the leucocytes, total lymphocytes and PPD values were lower, whereas B lympho cytes were higher than the after. Howeuer, th^se discrepencies had no meaning statistically. The effects of postoperative time on these parame ters were investigated. The leucocytes, total lymphocytes»- 40 - B lymphocytes, T lymphocyte s, and PPD values were lower in patients hawing post operative period of 9-11 years than those of 0 - 2 years. However, these discrepencies were statically non signicance, - As a result, we hove suggested that immundisorders oceur after splenectomy, that these disorders dos not heal with time and that the tendency to infection and sepsisce increases. Therefore, we can conclude that one should not remove the spleen after trauma.