2013-2014 yılları arasında pediatri kliniklerinde yatan vankomisin rezistan enterokok ile kolonize hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluation of Patients Colonized with Vancomycin-resistant Enterococci Retrospectively Hospitalized in Pediatric Clinics During 2013-2014
  1. Tez No: 377079
  2. Yazar: FERHAT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Servis ve Yoğun Bakımları'nda 1 Haziran 2013 - 1 Şubat 2014 tarihleri arasında yatan hastalardan alınmış olan rektal sürüntü ile VRE taşıyıcılığı araştırılarak hastanemizdeki durumun ortaya konması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya 1 Haziran 2013 – 1 Şubat 2014 tarihleri arasında yatan 139 VRE pozitif hasta dahil edildi. Değerlendirmede hastalar Çocuk Servisi, Hematoloji, Yoğun Bakım ve Yenidoğan Yoğun Bakım servislerine göre ayrı ayrı ele alındı. Hastaların tanıları, kullandığı antibiyotikler, yatış süresi, kaçıncı gün VRE olduğu ve aldığı diğer tedaviler kaydedildi. Bulgular: Yatan 1726 hastadan rektal sürüntü örneği alındı. 139 (% 8) hastada VRE kolonizasyonu saptandı. Pediatri servisinde yatan 1202 hastanın 54'ünde (%4,5), Pediatrik Hematoloji servisinde yatan 257 hastadan 50'sinde (%19,5), Pediatrik Yoğun Bakım'da yatan 55 hastanın 24'ünde (%43,5) ve Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesin'nde yatan 212 hastanın 11'inde (%5) VRE pozitifliği saptanmıştır. Çalışmamızda özellikle Pediatrik Yoğun Bakım ve Pediatrik Hematoloji ünitelerindeki VRE oranı (sırasıyla %43,5 ve %19,5) belirgin olarak yüksekti. Hastaların 71'i (%51) erkek ve 68'i (%49) kız olup ortalama yaş 5 yıl olarak saptandı. Hastaların ortalama yatış süresi 55,2 gün olup belirgin olarak uzundu. Pediatrik Yoğun Bakım, Pediatrik Hematoloji servisi ve Yenidoğan Yoğun Bakım'da bu süre sırasıyla 93,5 gün , 60 gün ve 86,8 gündü. Hastaların rektal kolonizasyonunda ilk VRE üremesi en erken 1. en geç 163. gün meydana gelmiştir (ortalama 25. gün).En fazla kullanılan antibiyotikler vankomisin, amikasin ve meropenem'di. Kullanılan ortalama antibiyotik sayısı ise 4,9'du. En fazla karşılaşılan tanı ise Lösemi ve Kronik Böbrek Yetmezliği'ydi. 13 hastada (%9,4) takiplerinde VRE'de negatifleşme oldu. Hastalardan 14'ü (%10,1) hastanede ex olmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Rectal VRE carriage has been investigated to reveal the situation in our hospital between 1 June 2013 and 1 Fabruary 2014 by periodically collected perirectal swabs from the hospitalized patients of pediatric services and intensive care units. Material and Method: Between 1 June 2013 and 1 Fabruary 2014, 139 children with VRE pozitivity were included. In our study The children were separated into four groups as Pediatric Service, Pediatric Hematology Service, Pediatric Intensive Care Unıt and Newborn Intensıve Care Unıt. The diagnosis, the day which the patient turned into VRE pozitivity, how long the patient was hospitalized, the drugs that the patient used were recorded. Findings: Rectal swabs were collected from all 1726 hospitalized patients. VRE colonization were determined in 139 (%8) patients. 54 (%4,5) among 1202 patients in Pediatric Service, 50 (% 19,5) among 257 patients in Pediatric Hematology, 24 (%43,5) among 55 patients in Pediatric Intensive Care Unit, 11 (%5) among 212 patients in Newborn Intensive Care Unit were VRE pozitive (especially high rate in Hematology and Pediatric Intensive Care Unit). 71 (%51) were male and 68 (%49) were female and average age was 5 years. Average hospitalization period was 55,2 days which is too long. It was 93,5 ,60 and 86,8 days respectively, in Pediatric Intensive Care, Hematology and in Newborn Intensive Care Unit. First Rectal VRE colonization was changing from the first day to 165. day of hospitalization (25th day on average). Mostly used antibiotics were meropenem, amikacin and vankomisin. Number of antibiotics that the patients used during hospitalization was 4.9, on average. Patients were mostly diagnosed as Leukemia and Chronic Renal Failure. 13 patients (%9,4) turned VRE negative during hospitalization. 14 patients were died (%10,1).