Gentamisinle testis hasarı oluşturulan sıçanlarda C vitamininin koruyucu etkisi
Protective effect of vitamin C from gentamicin induced testicular damage in rats
  1. Tez No: 377116
  2. Yazar: MÜZEYYEN ÖZGE ARTIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK BURUKOĞLU DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Aminoglikozidler, günümüzde klinik uygulamalarda sık olarak kullanılmaktadır. Gentamisin, gram (-) bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan aminoglikozid türevi bir antibiyotiktir. Aminoglikozid kullanımının kısıtlayıcı en önemli özelliği toksisiteleridir. Gentamisin testiste yapısal ve sitotoksik değişiklikler ortaya çıkarmaktadır. Hücre ve dokular, oluşan bu toksik etkilerden C vitamini gibi antioksidanlarla korunabilirler. Çalışmamızda gentamisinin sıçan testisleri üzerindeki toksik etkisi üzerine C vitaminin rolünü araştırmayı amaçladık. Bu çalışmada, 28 adet Spraque-Dawley türü sıçan kullanıldı. Sıçanlar her grupta 7 erişkin erkek sıçan olacak şekilde kontrol, 5 mg/kg gentamisin, 5 mg/kg gentamisin + 200 mg/kg C vitamini ve 200 mg/kg C vitamini verilen grup olmak üzere dört gruba ayrıldı. Deney süresi sonunda sıçanlar anestezik madde ile uyutularak testis dokusu örnekleri alındı, vücut ve testis ağırlıkları ölçüldü ve karşılaştırmalar yapıldı. Sol testisler doku takip işlemi için Bouin çözeltisi içerisine, sağ testisler ise %10'luk nötral formalin içerisine alındı ve rutin histolojik işlemlerden sonra bloklandı. Elde edilen parafin bloklardan 3 µm kalınlığında seri kesitler alındı ve kesitler Hematoksilen ve Periyodik Asit-Schiff + Hematoksilen ile boyanarak mikroskobik incelemeleri yapıldı. Çalışma sonunda elde edilen bulgulara göre vücut ağırlıkları açısından gruplar arasında önemli fark gözlendi. Mikroskobik incelemelerde, gentamisinin testislerde önemli hasara yol açtığı ve bu hasarın gentamisin + C vitamini verilen gruplarda azaldığı gözlemlendi. Elde edilen bulgularla, gentamisinin testislerde meydana getirdiği toksik etkinin C vitamini verilmesiyle önlenebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aminoglycosides are commonly used in clinical practice today. Gentamicin, gram (-) used in the treatment of bacterial infection is an antibiotic of the aminoglycoside derivatives. The most important feature is the restriction of the use of aminoglycoside toxicity. Gentamicin in teste reveal the structural and cytotoxic changes. Cells and tissue can be protected from gentamicin toxicity from antioxidants such as vitamin C. In this study we aimed to investigate the role of vitamin C in the protection of rat testes from gentamicin toxicity. In our study 28 Sprague-Dawley rats were used in four groups of 7. Rats in each group of 7 male rats were controlled to 5 mg / kg of gentamicin, 5 mg / kg gentamicin + 200 mg / kg of vitamin C and 200 mg / kg of vitamin C. After the experiment, the body weight and testicles were measured and comparisons were made. For follow-up is left testes tissue taken up in Bouin solution, while the right testis was taken up in 10% buffered formalin for routine histological processing then tissue preparation. Obtained from paraffin blocks were serially sectioned at 3 mm thick hematoxylin and sections stained with hematoxylin and periodic acid-Schiff microscopic examination was performed. Significant differences between groups in terms of body weight were observed. Microscopic examination revealed gentamicin caused significant damage to the testes punctuate and start a new sentence, because it makes the next sentence sound stronger. This damage decreased in the group treated with gentamicin + Vitamin C. From the resulting findings it can be concluded that gentamicin toxicity in the rat testes can be prevented by the administration of vitamin C.