Tuzlanmış derilerdeki enterobacterıaceae familyasına ait türlerin izolasyonu, tanımlanması ve antibiyotik dirençlerinin tayini
Tuzlanmiş derilerdeki enterobacteriaceae familyasina ait türlerin izolasyonu, tanimlanmasi ve antibiyotik dirençlerinin tayini
- Tez No: 377262
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BİRBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesindeki farklı tabakhanelerden toplanan tuzlanmış sığır (5) (menşei; Dubai, Türkiye, İsrail) ve koyun derileri (5) (menşei; Avustralya, Lübnan, ABD, Güney Afrika) pH (7.02-7.77; 5.99-7.07), nem içeriği (17-29%; 18-39%), kül içeriği (20-32%; 19-26%) ve tuz doygunluğu (52-100%; 100%), toplam Gram-negatif bakteri (104-106; 105-106 kob/g), toplam Gram-negatif proteolitik (103-104;103-105 kob/g) ve lipolitik bakteri sayıları (103-104; 103-105 kob/g ), Enterobactericeae familyasına ait toplam bakteri sayıları (104-105; 105-106 kob/g) açısından incelenmiştir. Tuzlanmış sığır derilerinden Cedecea, Enterobacter, Escherichia, Ewingella, Klebsiella, Proteus, Raoultella, Serratia ve Yersinia cinslerine ait 16 farklı bakteri türü izole edilmesine rağmen, koyun derisi örneklerinden Citrobacter, Enterobacter, Escherichia, Klebsiella, Proteus, Raoultella, Serratia ve Yersinia ait 16 farklı bakteri türü izole edilmiştir. Bu türler API® 20E Test kitleri kullanılarak tanımlanmıştır. Sığır derilerinde en yaygın bulunan bakteri türlerinin Cedeaea lapagei (102-104 kob/g), Serratia rubidaea (103-105 kob/g) ve Yersinia enterocolitica (102-105 kob/g) olmasına rağmen, Escherichia coli (104-105 kob/g), Serratia rubidaea (103-105 kob/g) ve Serratia plymuthica (104-105 CFU/g) koyun derilerinde en yaygın olarak bulunmuştur. İzolatların farklı antibiyotiğe karşı dirençleri disk difüzyon yöntemiyle araştırılmıştır. İzolatların yarısından fazlası Kloramfenikol, Aztreonam, Sefuroksim Sodyum, Sefolotin, Seftazidim, Nalidiksik Asit ve Ampisiline karşı dirençli; izolatların yarısından azı Kanamisin, Ampisilin/Sülbaktam, Piperasilin/Tazobaktam ve Seftriaksona karşı dirençli bulunmuştur. İzolatların çoğu İmipenem, Meropenem, Ofloksasin, Siprofloksasin, Amikasin, Tobramisin, Gentamisine, Trimethoprim/Sülfametoksazol, Sefoksitin, Amoksilin/Klavunat, Streptomisin ve Tetrasikline karşı hassas iken tamamı ise Norfloksasine karşı hassas bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Salted cattle hides (5) (Dubai, Turkey, Israil) and sheep skins (5) (USA, South Africa, Lebanon, Australia) collected from different tanneries in Istanbul Leather Organized Tannery Region were examined for pH values (7.02-7.77; 5.99-7.07); moisture (17-29%;18-39%) and ash (20-32%; 19-26%) contents; brine saturations (52-100%; 100%); total Gram-negative bacteria (104-106; 105-106 CFU/g); total Gram-negative proteolytic (103-104; 103-105 CFU/g) and lipolytic bacteria (103-104; 103-105 CFU/g); and total bacteria belonging to Enterobactericeae (104-105; 105-106 CFU/g). Although 16 different bacterial species belonging to genera of Cedecea, Enterobacter, Escherichia, Ewingella, Klebsiella, Proteus, Raoultella, Serratia and Yersinia were isolated from hide samples, 16 different bacterial species belonging genera of Citrobacter, Enterobacter, Escherichia, Klebsiella, Proteus, Raoultella, Serratia and Yersinia were isolated from the skin samples. These species were identified using API® 20E Test Kits. Although the most prevalent bacterial isolates on hides were Cedeaea lapagei (102-104 CFU/g), Serratia rubidaea (103-105 CFU/g), Yersinia enterocolitica (102-105 CFU/g), Escherichia coli (104-105 CFU/g), Serratia rubidaea (103-105 CFU/g) and Serratia plymuthica (104-105 CFU/g) were the most prevalent bacterial isolates on skins. Antibiotic resistance of each isolate against different antibiotics was examined using disc diffusion method. Although more than half of the isolates were resistant to Chloramphenicol, Aztreonam, Sefuroxime Sodium, Sefolothin, Ceftazidime, Nalidixic acid and Ampicillin, less than half of the isolates were resistant to Kanamycin, Ampicillin/Sulbactam, Piperacillin/Tazobactam and Ceftriaxone. While most of the isolates were susceptible to Imipenem, Meropenem, Ofloxacin, Ciprofloxacin, Amikacin, Tobramycin, Gentamicin, Trimethoprim/Sulfamethoxazole, Cefoxitin, Amoxycillin/Clavulanate, Streptomycin and Tetracycline, all isolates were susceptible to Norfloksasin.