Tiroidin sintigrafik olarak görüntülenmesi ve fonksiyon testlerinde Tc-99m ve I-131 radyonüklitlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 37729
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEFİK DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
- 40 - ÖZET Bu çalışma ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Laboratuarındaki tiroid fonksiyon testi çalış malarına ilave yenilikler yapılması amaçlanmıştır. Kısmen Tc-99m ile yapılan tiroid sintigraf isi, aynı zamanda uptake ve sintigrafi çalışmaları için beraberce uygulanan (1-131) ile de yapılmaktaydı. Bu çalışma için kullanılan sayıcı sis temlerin kalibrasyonları yeniden kontrol edildi. Çalışma oda sındaki Background sayımları mümkün olan en alt düzeye indi rildi. (1-131) ve Tc-99m radyonüklitlerinin, uptake sintilas- yon sayıcısında sayılmaları gereken pencere aralığı belirlen di. Belirlenen pencere aralığında en anlamlı istatistik dağı lım gösteren, en düşük (1-131) miktarının 11 mCi olduğu tes pit edildi. Tc-99m ve (1-131) radyonüklitlerinin aynı ortam da sayılabilmeleri için, karşılıklı etkileşimleri araştırıl dı. Aynı hastaya önce Tc-99m i.v. uygulanıp sintigrafi çekil dikten sonra, (1-131) verilip uptake testi yapılabileceği ka nıtlandı. Belirlenen uptake dozunun sayıcı sistemde uygun test süresi 100 saniye olarak belirlendi. Ölçü mesafesi ola rak; hastanın boyun yüzeyi ile kristal arasındaki mesafenin 7 cm olması gerektiği belirlendi. Gamma kamerada tiroid sintigrafisi çekimleri için uy gun şartlar araştırıldı. 1 mCi'lik Tc-99m dozu ile 30.000 sa yım ve 3.5 intensitede alınan görüntülerin tanı amacıyla uy gun olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
41 - SUMMARY The aim of this study was to make some additions to the thyroid function tests which were being done in Cerrahpa şa Medical Faculty Nuclear Medicine Department. Thyroid scan, which was taken with Tc-99m, was also performed with 1-131 for uptake and scanning purposes. The calibration of counting systems used for this study was checked. The background counts in the working room were minimalized. The window range at which 1-131 and Tc-99m should be count was determined. The least amount of 1-131 which showed the significant statistical dispersion at the determined window range was found as being 11 yCi. In order to count Tc-99m and 1-131 in the same medium, the mutual interaction were observed. It is proved that it may be possible to administer 1-131 and perform 1-131 uptake test after giving the patient Tc-99m (i.v.) first. The appropriate testing time for the determined uptake dose at the counting system was 100 seconds. The counting distance that is the distance between the patients' neck surface and crystal was determined to be 7 cm. The necessary conditions for thyroid scan at gamma ca mera was determined. The images were taken with 1 mCi Tc-99m, 30.000 counts and at 3.5 intensity were found to be suitable for diagnostic purposes.