Deneysel veritabanı yardımıyla zeminlerin gerilme-deformasyon davranışının tanımlanması
Characterisation of stress-strain behaviour of soils through experimental database
  1. Tez No: 377357
  2. Yazar: FEHMİ CENK ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Taneli zeminlerin gerilme-deformasyon davranışının tanımlanması geoteknik mühendisliğinin zorlayıcı konularından biridir . Üç eksenli basınç deneyi ile elde edilen gerilme-deformasyon eğrileri incelendiği zaman zeminlerin davranışının elastisite ve plastisite bölgelerinde farklı faktörler tarafından belirlenen kaotik bir yapıya sahip oldukları görülmektedir. Bundan dolayı zemin davranışını kesin olarak tanımlamak oldukça zordur. Bu çalışmada taneli zeminlerin üç eksenli basınç deneyi ile elde edilen gerilme-deformasyon eğrilerine ait deneysel veriler ve bu zeminlere ait temel özellikler bir araya getirilerek bir veritabanı oluşturulmuştur. Bu eğriler farklı bir bakış açısı ile elastisite ve plastisite bölgelerinde gözlemlenen değişik fazlar ile buna etki ettiği düşünülen zemin özellikleri dikkate alınarak ampirik olarak yeniden oluşturulmuştur. Daha sonra gerilme-deformasyon eğrilerinin faz değişim aşamaları ile zemin özellikleri arasında bir korelasyon aranmıştır. Yine bu eğrilerin faz değişim aşamaları arasında zemin özelliklerinden kaynaklanan açısal bir ilişkinin varlığı incelenmiştir. Son olarak taneli zeminlerin gerilme-deformasyon davranışının zemin özellikleri ile tanımlanma olasılığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Characterisation of granular soils' stress-strain behaviour is one of the challenging topics in geotechnical engineering. When the stress-strain curves obtained by triaxial compression experiments are observed, it is seen that the soils' behaviour has a chaotic structure in elasticity and plasticity zones influenced by different factors. Consequently accurate definition of soil behaviour is quite difficult. In this study a database is builded by gathering granular soils' experimental datas of stress-strain curves obtained through triaxial compression experiment and the basic properties of those soils. With a differrent view those curves are regenerated emprically through different phases observed in elasticity and plasticity zones together with soil properties thought to influence them. Than a correlation between phase changing levels of stress-strain curves and soil properties is searched. Again a presence of an angular relation between phase changing levels of those curves originating from soil properties is investigated. Finally probability of the definition of granular materials' stress-strain behaviour with soil characteristics is studied.