Türkiye'de çiftçi kayıt sistemi uygulama sonuçlarının genel analizi
A general analysis of implementation results of the farmer register system in Turkey
  1. Tez No: 378065
  2. Yazar: HAKAN KALENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Türkiye'de 2000'li yılların baında, tarım politika larının ekillenmesinde bir dönüm noktası olan Tarım Reformu Uygulama Projesi ( ARIP) uygulamaya konulmutur. Proje kapsamında; Doğrudan Gelir Deste ği (DGD) ödemelerinin sağlıklı ve güvenilir bir ekilde yapılmasını sağla mak, üreticileri ve üretim alanlarının kayıt altına alarak güncel ve güvenilir bir tarımsal veri bankası oluturmak ve Avrupa Birliği'ne (AB) uyum süreci ka psamında tarımsal istatistiklerin iyiletirilmesi konusunda gerekli a ltyapıyı hazırlamak amacıyla Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) oluturulmutur. Bu çalımada; tarım politikalarının belirlenmesi i le tarımsal desteklerin ödenmesinde önemli bir referans kaynağı olan ve Tür kiye'deki en kapsamlı tarımsal veri tabanı konumuna ulamı ÇKS'nin uygul ama sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıtır. Çalıma kapsamında ÇKS verileri ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarımsal verileri karıla tırılarak sistemin ulatığı nokta ortaya konulmaya çalıılmıtır. Ayrıca, ÇKS'nin güç lü yönleri, zayıf yönleri, fırsat alanları ve tehdit unsurlarının (GZFT) analizine yö nelik yapılan 283 anket çalıması sonuçlarına göre sistemin mevcut durumu v e geliim süreci incelenerek, sistemdeki aksaklıklar ve sistemin dah a da gelitirilmesi yönünde yapılacak çalımalar tartıılmıtır. TÜİK 2001 Tarım Sayımı'na göre tarımsal arazilerin %91'i, çiftçilerin %90'ı ÇKS'de kayıt altına alınmıtır. ÇKS, Türkiye'de kal ıcı ve uzun vadeli tarım ve tarımsal destekleme politikalarının oluturulması b ağlamında önemli bir kaynak olmasının yanında, AB Ortak Tarım Politikası'na (OT P) uyum kapsamında da önemli fırsatlar sunabilecek kapasiteye ulamıtır. Bu veri kaynağının, AB'de uygulanan Entegre İdare Kontrol Sistemi (IACS) gibi bir yapıya kavuturulması yönünde yapılacak çalımalar, referans konumunun tü m tarımsal destekleri kapsayacak ekilde geniletilmesi ve tarımsal istat istiklerin belirlenmesinde daha etkin kullanımı, tarım politikaları ve tarımsa l desteklerin sağlam zeminlere oturtulması, sürdürülebilirliği ve etkinliğinin art ırılmasına önemli katkılar sağlayacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS), Doğr udan Gelir Desteği (DGD), Tarım Reformu Uygulama Projesi (ARIP), GZF
Özet (Çeviri)
Agricultural Reform Implementation Project (ARIP) p ut into practice with the beginning of 2000's has been a turning point on sha ping of agricultural policies. In the scope of this project, Farmer Registry Syste m (FRS) has been developed to realize Direct Income Support (DIS) payments in a safe and reliable way, to develop an up to date and reliable agricultural dat abase by means of registration of producer and production areas and t o establish the necessary infrastructure for improving agricultural statistic s in context of The European Union (EU) harmonization process. In this study, it is aimed to assess the implementa tion results of FRS, which has reached the position of the most comprehensive database to determine agricultural policies and an important reference so urce to realize payments of agricultural supports. In the context of the study, the data of FRS are compared with agricultural data of Turkish Statistical Insti tute (TSI) to reveal the point which the system has been reached. Besides to that, according to the results of 283 survey aimed analyzing strengthens, weakness op portunities and threats (SWOT) of FRS, the current situation and developmen t process of the system are analyzed and the defects of the system and the studies to improve the system are discussed. According to the results of 2001 Agricultural Censu s of TSI, 91% of agricultural areas and 90% of farmers are registere d in to the FRS. FRS has been an important resource in the context of determ ining the permanent and longJterm agricultural and agricultural support pol icies in Turkey and it has been also reached a capacity to provide important opport unities in the context of harmonization to EU Common Agricultural Policy (CAP ). Studies for transforming this database to a structure like the Integrated Administrative Control System (IACS) used in the EU, will contribu te its status as a reference point, for enlarging its coverage of all agricultur al supports and more affective usage for determining the agricultural statistics, placing agricultural politics and agricultural supports on substantial grounds, impro ving sustainability and effectiveness. KEY WORDS: Farmer Register System (FRS), Direct Inc ome Support (DIS), Agricultural Reform Impleme ntation Project (ARIP), SWOT