Kemoterapi için polikliniğe gelen hastalar ile yatarak tedavi gören hastaların anksiyete düzeylerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 37828
  2. Yazar: AYSUN NEYMEN (SAY)
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRSEN YÜRÜGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET / SUMMARY Araştırma,Hematoloji ve Onkoloji servislerinde yatan 20-60 yaş grubu CA teşhisi konmuş ve kemoterapi için başvuran hastaların süreklilik-durumluluk anksiyete düzeylerini ortaya koyarak,kemoterapi yapacak hemşirelerin hastalara yaklaşımda geliştirecekleri eğitici modele ışık tutması amacıyla planlanmıştır. Örnekleme,CA teşhisi konmuş 50 poliklinik hastası ile 50 yatan hasta grubu olmak üzere toplam 100 kişiden oluşmuştur. Veriler,araştırıcının kendisi tarafından teke tek görüşülerek uygulanan anket formu(bilgilendirme) ve sürekli-durumluluk anksiyete formlarının kullanılması ile sağlanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar yardımı ile değerlendirilmiştir. Değerlendirmelerde Anova(tek yönlü varyans analizi), ki-kare testleri kullanılmıştır. Hastaların yaş,cinsiyet,medeni durum,öğrenim düzeyi,meslek,sosyal güvenceleri gibi demografik özellikleri belirlenmiş,poliklinik hastaları ile yatan hastaların sürekli-durumluluk anksiyete puanları karşılaştırılmıştır Sonuç olarak,eğitim düzeyi düşük,evli ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler olan hastaların,sosyal güvencesi olmayan hastaların ve kadın hastaların süreklilik anksiyete puanları daha yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmasına rağmen her iki grup karşılaştırıldığında durumluluk anksiyete puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Her iki gruptaki hastalarda kemoterapi nedeniyle bir anksiyete söz konusudur. Fakat gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Tüm bunların sonucu olarak hemşirelerin,tedavi yapılan hastaların anksiyeteleri olduğunu bilmeleri ve yapılacak hemşirelik bakım planında titizlikle bu konu üzerinde durmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY This study has been planned for the 20-60 years old patients of Hematology and Oncology that have been diagnosed as cancer and have needed cancer chemotherapy. The aim was to evaluate the attendance-condition anxiety levels and to guide the nurses who deal with the chemotherapy for training model of cancer patients. Study group consisted of 100 patients,50 was out and 50 was in patient. Attendance-condition anxiety and informing forms were collected by interviewing with patients by the researcher herself. Statistical analysis of the data was done using chi-square test and ANOVA(one-sided analysis of variance). Demographic characteristics of patients such as age,sex,marital status edicational level,occupation,insurance were recorded and attendance-condition anxiety level of patients who have less educational level,are married,have to look after other family members,have no social insurance and are female,showed higher grades and statisticaly more prominent.But when compared with each patientgroup there was no significant difference in attendence anxiety levels. Both groups had anxiety due to chemotherapy but no significant defference between two groups, were noted. Nurses should know that patient receiving chemotherapy have anxiety and their nurse caring plane should cover this subject.