Güç akış analizinde coğrafi bilgi sistemlerinin kullanılması
Power flow analysis using geographical information systems
  1. Tez No: 378386
  2. Yazar: FARUK AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BORA ACARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, 380 ve 154 kV'luk 66 baralı örnek bir şebeke üzerinde açık kaynak kod kullanılarak ve gerçek sistem değerleriyle yapılan güç akış analizi sonuçlarının coğrafi bilgi sistemlerinde kullanılması gösterilmiştir. Yapılan çalışmalar, görselleştirmede ArcGIS, güç akışı için MATLAB'ın PSAT (Power System Analysis Toolbox) yazılımı ve PowerWorld simülasyon programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bara gerilim ve açı değerleri, hat ve bara yüklenme durumları düzey haritasıyla gösterilmiş, yeni hat veya bara eklenmesi gibi durumlarda sistemde ne gibi değişikliklerin olacağı görselleştirilmiş, mevcut sistemin 10 yıl sonrası için öngörülerde bulunulmuş, CBS'nin özellikleri de kullanılarak aynı anda iki farklı elektriksel büyüklüğün görüntülenmesi sağlanmış ve sonuçların hem analiz hem görselleştirme yapabilen gelişmiş lisanslı yazılımlarla yakın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the application of the power flow analysis for a sample network of 380 and 154 kV with 66 buses by using an open-source code and performed with actual system values in the geographical information systems has been shown. Studies were realized by using ArcGIS for visualization, MATLAB's PSAT (Power System Analysis Toolbox) software and PowerWorld simulation program for power flow analysis. The voltage and phase angle values, line and bus status have been indicated with contours and in cases where new lines and buses are added, the possible changes in the system have been visualized and the status of the current system 10 years later predicted; also by using the GIS properties, displaying two different electrical parameters at the same time is ensured and it has been seen that results are very close to original licensed software, performing both the analysis and visualization.