Su üstü savaş gemilerine ait savaş sistemi temellerinin yapısal analizi
Structural analyses of foundations for warfare system in regard to surface combatants
- Tez No: 378447
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüz su üstü savaş gemilerine, geminin icra edeceği harp nevisine göre çeşitli savaş sistemlerinin entegrasyonu yapılmaktadır. Bunlara su üstü topları, stabilize makineli tüfekler, çeşitli güdümlü mermi launcherleri, aldatıcı launcherleri ve bunlara ait sensörler örnek gösterilebilir. Gemi inşa sektöründe herhangi bir cihazın gemi bünyesine bağlanması için kullanılan ara yüzler faundeyşın olarak adlandırılmakda, savaş sistemlerine ait faundeyşınların tasarımı ise sivil maksatlı kullanılan sistem ve cihazlara göre bir takım farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar; bağlı kalınan standart/norm ve savaş sistemi üreticisi tarafından sistemin doğru olarak çalışabilmesi için entegrasyon sırasında sağlanması istenen bir takım kriterlerden ileri gelmektedir. Bu tez çalışması içerisinde su üstü savaş gemilerine ait savaş sistemi faundeyşını dizayn prosesi, uygulanan yüklerin belirlenmesi, uygulanabilecek yaklaşımlar anlatılmaya çalışılmış ve tez çalışmasında kullanılması amacıyla tasarlanan tipik bir hücumbota, BV-1040 standardına uygun olarak tipik bir su üstü topu faundeyşını tasarımı, yarı-statik mukavemet analizi ve modal analizi yapılarak uygulamalı olarak gösterilmiştir. Bu uygulama“Sonlu Elemanlar Yöntemi”teorisini kullanarak çalışan ANSYS 14 programı kullanılarak yapılmış, gemi inşa sektöründe yoğun olarak kullanılan bu paket programın kullanımı ve sonlu elemanlar teorisine yönelik olarak da temel bilgilere yer verilmiştir. Tez çalışmasına bir bütün olarak bakıldığında, sonlu elemanlar yöntemi ile ilgili temel bilgilerin verildiği, daha sonra sonlu elemanlar yöntemi ve ANSYS paket programının gemi inşa sektöründeki uygulama örneklerine yer verildiği, savaş sistemi faundeyşınlarının dizaynı ve analizlerine yönelik proseslerin ve akış diyagramlarının sunulduğu ve örnek analizin yapıldığı görülecektir. Bu kapsamda bu tez çalışmasının, savaş gemisi dizaynında çalışanlar için yardımcı bir kaynak eser olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
A great number of different combat management systems are integrated to today's surface combatant ships according to the type of warfare that ships have to handle. Surface guns, stabilized machine guns, various guided missiles, decoys and their associated sensors exemplify such kind of systems. Interfaces employed in order to integrate any device to the structure of a ship are known as foundations in the shipbuilding industry, design of foundations with regard to the warfare systems exhibit several differences compared to the systems and devices intended to be used for civil purposes. These differences are resulting from a set of criteria required to be provided during integration in order for the system to operate in the correct way on the part of the applicable standard/norm and warfare system manufacturer. In this thesis study, attempts have been made to explain approaches that may be applicable to the design process of warfare foundations, determination of exerted forces, strength and vibration analyses in regard to surface combatant ships and foundation design for a typical surface gun, semi-structural strength analysis and modal analysis have been carried out and reported for a typical fast patrol boat that was designed to be used in this thesis in accordance with the BV-1040 standard (Strenght Calculation Spesification for Ships of German Federal Army This application has been carried out employing ANSYS 14 software which utilizes theory of“Finite Element Methods”, and basic information with regard to the use of this software package intensively employed in the shipbuilding industry and theory of finite element methods have been also included in the contents of thesis. You can see that, if you evaluate the thesis study as a whole, basic information in regard to finite element analysis was introduced and, then, application examples of finite element method and ANSYS software package in the shipbuilding industry have been included, and that processes and flow charts in regard to the design and analyses of foundations for warfare systems have been introduced, and a sample analysis has been performed. In this regard, I hope, such thesis study will be a supplementary reference work for the engineers involved in the structural design of combatant ships.