Arkeolojik veriler ışığında Botan Vadisi'ndeki M.Ö. II. binyıl kültürleri
2nd millennium B:C: cultures in the Bothan Valley in the light of the archaeological data
  1. Tez No: 378559
  2. Yazar: ELİF BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1002
Özet
“Arkeolojik Veriler Işığında Botan Vadisi'ndeki MÖ 2. Binyıl Kültürleri”adlı bu çalışmada, bölge yerleşimlerinden Türbe Höyük ve Başur Höyük'ten ele geçen özgün çanak çömlek buluntularına göre Botan Vadisi'nin Orta Tunç Çağ ve Geç Tunç Çağ'daki kültürel yapısı incelenmiştir. Bu buluntular çerçevesinde vadinin çevre kültür bölgeleriyle bağlantısı irdelenmiş, edinilen sonuçlara göre yerleşimlerin Orta ve Geç Tunç Çağ'daki kronolojik sınırları ve bu sınırlar içerisinde sosyo-kültürel yapısı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The theses with the title“2nd Millennium BC Cultures in the Bothan Valley in the Light of the Archaeological Data”focuses on cultural structure of the Middle Bronze Age and Late Bronze Age cultures in Bothan Valley, basing on the original pottery repertory unearthed in Türbe Höyük and Başur Höyük, the excavated sites in the region. The study analyses the relations and connections of the valley with the surrounding cultural zones, draws the chronological borders of the mentioned settlements during the Middle and Late Bronze ages, and tries to make an understanding of the social and cultural nature of the region for the Second Millennium BC.