Picibanil enjeksiyonunun nazal konkalar üzerine histopatolojik etkileri
Histopathological effects of picibanil injection to thenazal turbinates
- Tez No: 379253
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KAYGUSUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Burun tıkanıklığı birçok burun hastalığının ilk semptomudur. Alt konka hipertrofileri burun tıkanıklığının en sık sebeplerinden biridir. Bu çalışmanın amacı, nazal konkalara uygulanan OK-432 'nin konkalardaki histopatolojik etkilerini incelemek ve nazal konka hipertrofisinde kullanılan geleneksel tedavi yöntemlerine alternatif oluşturmaktır. Çalışma rastgele seçilerek üç gruba ayrılan 21 Yeni Zelanda türü erişkin erkek tavşan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deneklerin konka nazalis ventralisine Grup I'de (n=7) 0,2 cc OK-432 uygulanmış, Grup II'de (n=7) 0,5 cc OK-432 uygulanmış, Grup III (n=7) kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Denekler uygulamadan 21 gün sonra dekapite edilmiş ve bilateral konka nazalis ventralisleri eksize edilmiştir. Bunlardan hazırlanan preperatlar silya kaybı, submukozal damarlanma artışı, goblet hücre kaybı, inflamatuar hücre infiltrasyonu, fibrozis ve epitelyal hasar yönünden ışık mikroskobu ile değerlendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Nasal obstruction is the first symptom of many diseases of the nose. Hypertrophyof the inferior turbinates is one of the most common causes of nasal obstruction. The purpose of this study, is to examine histopathological effects on the turbinates of OK-432, that administered to the nasal turbinates and to create an alternative to the traditional treatment methods that used in hypertrophyof the nasal turbinates. The study was carried out on 21 adult male New Zealand type rabbits and these were randomly divided into three groups. Group I (n=7) were administered 0,2 cc OK-432 to the subject's concha nasalis ventralis, group II (n=7) were administered 0,5 cc OK-432 and Group III (n = 7) were used as control group. 21 days after the application, subjects has been decapitated and bilateral concha nasalis ventralis of subjects were excised. Preparations prepared from them were assessed in terms of; loss of cilia, increased submucosal vascularity, loss of goblet cells, inflammatory cell infiltration, fibrosis and epithelial damage by light microscopy.