Virtual private multimedia network published as saas (software as a service) in cloud computing environment
Bulut bilişim ortamında sanal özel çokluortam ağlarının 'yazılım servisi' olarak yayınlanması
  1. Tez No: 379611
  2. Yazar: NAEEM YOUSİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU SEZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada bulut üzerinde özel ve etkileşimli çoklu-ortam kontrolü tasarımı ve uygulanması gerçekleştirilmiştir. Önerilen tasarım ve uygulama en son yazılım teknolojileri, kavramları ve araçları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, internet tarayıcılarının daha fazla bileşen (örneğin, animasyon oynatıcı) yüklemesine gerek kalmadan özel akış (stream) çalar gerçekleştirimini yapmaktır. Bu amaç, tez kapsamında Internet Explorer tarafından sağlanan olanaklar ile Gerçek Zamanlı Akış Protokolü (RTSP) uygulanarak sağlanmıştır. RTSP'yi uygulamak için iki aktarım protokolü gerektmektedir: UDP (Asenkron Aktarım Protokolü); AJAX, Gerçek Zaman Kontrol Protokolü (RTCP) ve TCP (Senkron Aktarım Protokolü) uygulamak için kullanılır. Sonuçlar, animasyon oynatıcı gömülebilir bileşeninin farklılıkları ortaya çıkarmak için toplanmış ve değerlendirme yapılmıştır. Uygulanan akış(stream) sistemi iki farklı ortamda test edilmiştir: ilki laboratuar ortamında olup, bulut gecikme test altyapısı bu ortama dahil edilmemiştir. Elde edilen sonuçlarda, akış matrisi ölçüm değerleri gerçek zamanlı durumda akışların teslim alınmasında yüksek performans elde edilebildiğini göstermiştir. Ayrıca her kullanıcı için performansın korunduğu gözlenmiştir. Bu aşamadaki testlerde, ek olarak 4, 8 ve 16 eş zamanlı kullanıcı için incelenmiştir ve her bir kullanıcı bağımsız olarak kullanıcı etkileşim sisteminin içinde yer almıştır. İkinci test ortamı, bulut üzerinde gerçekleştirilmiştir. Uygulama sistem performansını korumuş, ancak ağ gecikmeleri genel performansı belirlenmesi için önemli bir etken olmuştur. Burada 4 kullanıcı için bulut gecikmesi yaşanmamış, ama 8 ve 16 adet kullanıcı için etkilenme gözlenmiştir. Akışın güvenliğini korumak için şifreleme metodolojileri tarafından desteklenen bulut ortamı, gerçek zamanlı etkileşimli çokluortam sistemi barındırmak için büyük bir potansiyel göstermiştir. Çokluortam akışı için sunulan güvenli ağ geçidi (getway) performansı özellikle şifreleme ve şifre çözmede uzun anahtarları kullanımı tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This work is dedicated to the design and implementation of private and interactive multi-media control over the cloud. The design and implementation are accomplished using concepts and tools of latest software technologies (i.e., HTML5 facilities and WebSocket), where WebSocket is considered as the fastest software technology that could be deployed to transfer streams over the internet due to the synchronization of data transfer adopted by this technology. The ultimate objective of this work is to build private stream player without the need to install more components to the internet browsers (e.g., flash player). This can be done by implementing Real Time Streaming Protocol (RTSP) on facilities provided only by the internet explorer (i.e., HTML5 technologies such as WebWorkers, primitive variables and Media Source API). To implement RTSP, it requires two transport protocols: UDP (i.e., Asynchronous transport protocol); where AJAX is used to implement Real Time Control Protocol (RTCP) and TCP (i.e., Synchronous transport protocol); where WebSocket is used to implement Real Time Protocol (RTP). Results are collected and an evaluation is conducted to reveal differences of the flash player embeddable component. The implemented streaming system has been tested in two environment: one is the laboratory environment where could latency is not involved in the testing infrastructure, the resultant values for the streaming metrics showed a high performance in delivering streams in realtime manner, also the interactivity is maintained for each individual user. the test in phase was done for 4, 8, and 16 users at the same time and every user managed to interact the streaming system independently. For second environment which is the implementation over the cloud, the system maintained the performance but network latency has been an important parameter for determining the overall performance; here 4 did not face cloud latency but 8 and 16 have been affected. The cloud environment showed a great potential to host realtime interactive multimedia interaction system which is supported by encryption methodologies to preserve the security of the stream. the performance of the presented secure gateway for multimedia streaming showed a strong proportion to the encryption algorithm especially with higher length for the encryption and decryption keys.