Sivas'ta siyasi hayat (1923-1950)
The poli̇ti̇cal li̇fe i̇n Si̇vas (1923-1950)
  1. Tez No: 380006
  2. Yazar: KADİR AKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN CEVİZLİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Sivas, Anadolu'da doğu ile batı arasında geçiş noktası olduğu için her zaman büyük önem taşımış ve tarihte gerek askeri geçiş bölgesi olarak gerekse ticari yönü ile ön plana çıkmıştır. Sadece doğu ile batıyı değil aynı zamanda Samsun ve Sinop gibi liman şehirlerini sıcak denizlere, Akdeniz'in önemli limanlarına bağlayan geçiş ve dağılım merkezi olmuştur. Selçuklu ve Osmanlı Dönemi'nde de askeri ve ticari önemi devam eden Sivas, Milli Mücadele yıllarında kurtuluş hareketinin öncü şehirleri arasında yer almıştır. Bütün bu özelliklerini Anadolu'da Cumhuriyetin ilanından sonra da korumayı başarmıştır. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş sürecinde Sivas'ta yaşanan birçok gelişme Türk siyasi hayatında etkili ve belirleyici olmuş, ayrıca Milli Mücadele döneminde Sivas'ta yaşanan gelişmeler Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna zemin hazırlamıştır. Beş bölümden oluşan bu çalışmada 1923-1950 yılları arasında Sivas'ta meydana gelen siyasi gelişmeler ve bu siyasi gelişmelerin Türkiye'nin siyasi hayatına etkileri hakkında bilgi verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Sivas in Anatolia, which is the transition point between east and west is always of great importance for both military and date as well as the commercial aspects of the transition zone has been in the forefront with. Just east and the west, but also the cities of Samsun, Sinop port, such as the warm seas of the Mediterranean, has been an important port for connecting the switch and distribution center. Seljuk and Ottoman period, military and commercial importance in the ongoing liberation movement in Sivas National Struggle years has been among the leading cities. All of these features Sivas in Anatolia after the proclamation of the Republic of Turkey has managed to maintain. In the founding of the Republic of Turkey Sivas many developments taking place in Turkish political life has been effective and decisive, also in Sivas during the National Struggle developments paved the way for the establishment of the Republic of Turkey. In this study consists of five chapters between the years 1923-1950 political developments occurring in Sivas, Turkey's political life and political developments are given information about the effects.