Bazı Prunus anaçlarının Plum pox virus'üne duyarlılığının ve mineral yağ uygulamasının şarka hastalığına etkisinin araştırılması
Studies on the effects of mineral oil application on sharka disease and the susceptibility of some Prunus rootstocks to Plum pox virus
- Tez No: 380335
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma Avrupa birliği tarafından desteklenen Sharco-204429 nolu proje kapsamında Antakya-Vakıflı köyünde 2010 yılı Nisan ayında tesis edilmiş olan deneysel anaç parselinde 2013 yılında yürütülmüştür. Çalışmanın amaçları: PPV'nin doğal enfekteli bir nektarin bahçesinden in vitro'da üretilmiş farklı Prunus spp. anaçlarına (Myrobolan 29C, Garnem, GF677, Docera 6, Greenpac ve Adesoto 101) afidlerle doğal taşınma durumunun araştırılması, PPV'nin taşınmasından sorumlu olabilecek afid türlerinin belirlenmesi ve PPV'ye duyarlı (Myrobolan 29C) ve tolerant (Greenpac) olduğu bilinen iki anaç türünün kullanıldığı mineral yağ uygulamalarının afid popülasyonuna etkisinin araştırılmasıdır. Anaçlar 2013 yılı ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde PPV açısından ELISA yöntemi ile testlenmiştir. Anaçları ziyaret eden afid popülasyonu 2013 ilkbahar döneminde takip edilmiş ve toplanan afidler tek tek spot Realtime RT-PCR analizleri ile PPV için testlenmiştir. Testlenen toplam 793 adet anaçtan sadece 2 tane Adesoto 101 (%1.85) ve 2 tane de Myrobolan 29C anacı (%1.54) PPV açısından pozitif bulunmuştur. Yapışkan sürgün yöntemi ile 2013 yılı ilkbahar döneminde afid popülasyonu izlendiğinde Mayıs ayının son haftası afid popülasyonu maksimum düzeye ulaşmıştır. En yaygın görülen afid türleri A. gossypii, A. fabea, A. spiraecola, Brachycaudus helichrysi, Hyalopterus pruni ve Myzus persicae'dir. Spot realtime RT-PCR analiz sonuçlarına göre ise afidlerin PPV ile enfeksiyon oranları M. persicae'de %42.85, A.fabae'de %48, A. spiraecola'da %62.96, A.gossypii'de %63.16, H.pruni'de %75 Brachycaudus helichrysi'de %100 olarak saptanmıştır. Mineral yağ uygulamalarında kullanılan her iki anaç türünde de PPV saptanamadığı için mineral yağ uygulaması yapılan ve yapılmayan bitkiler arasında kıyaslama yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the experimental rootstock plot, which was established in April-2010 in frame of European Project called Sharco-204429, in 2013. The aims were: studying natural transmission status of PPV from the naturally infected nectarin orchards to in vitropropagated rootstocks (Myrobolan 29C, Garnem, GF677, Docera 6, Greenpac ve Adesoto 101) by aphids, identifying aphid species which might be responsible for PPV transmission and evaluating the effect of mineral oil treatment on aphid population by using one susceptible (Myrobolan 29C) and one tolerant rootstock( Greenpack). All rootstocks were tested by ELISA for PPV in both autumn and spring of 2013. Aphid population on the rootstocks was fallowed in the spring of 2013 and individual aphids were tested by spot Realtime RT-PCR method. When 793 rootstocks were tested by ELISA, only two Adesoto 101 (%1.85) and two Myrobolan 29C (%1.54) were found infected by PPV. Aphid population was found highest in the last week of May when it was fallowed during the spring of 2013 by sticky shoot method. The most common aphid species were: A. gossypii , A. fabea, A. spiraecola, Brachycaudus helichrysi , Hyalopterus pruni and Myzus persicae. According to the results of spot Realtime RT-PCR analysis, the infection rate of different aphids were as fallows: in M. persicae 42.85%, A.fabae 48%, A. spiraecola 62.96%, A.gossypii 63.16%, H.pruni 75%, Brachycaudus helichrysi 100%. Because of no PPV was detected in both of the rootstock species, no comparison was available between mineral oil treated and untreated plants.