Bacillus megaterium'dan elde edilen PHB (poli-B-hidroksibütirat) ile sulu çözeltideki tekstil boyarmadde ve Cr6+ iyonu gideriminin incelenmesi
Obtained from B. megaterium PHB (poly-B-hydroxybutyrate) with textile dyes and Cr6 + ion in aqueous solution investigation of removal
- Tez No: 380409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDAĞ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sanayi kuruluşlarının çeşitli aktiviteleri sonucunda oluşan atıklar (tekstil boya ve ağır metal) desarj suyu olarak ortama verildiğinde zamanla ekosistemin dengesi bozulmaktadır. Bu nedenle bu tür atıkların arıtımı gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bu çalışmada Kütahya'dan toplanan Bal örneğinden endospor oluşturan Bacillus izole edilmiştir. İzole edilen Bacillus biyokimyasal testler ve VITEK ile identifiye edildiğinde B. megaterium olduğu bulunmuştur. B. megaterium mikroskobik yöntem ile PHB granülleri belirlenmiştir. PHB granülleri bakteri içinden ekstrakte edilmiştir. PHB granülleri, Bazik Mavi 41 boya ve Cr6+ iyonunun sulu çözeltiden giderimi için adsorban madde olarak kullanılmıştır. PHB granüllerinin mavi boya ve Cr6+ iyonları için adsorban olarak kullanılabilirliğini göstermek amacıyla kesikli yöntem kullanılmıştır. PHB kullanılarak Bazik Mavi 41 boya ve Cr6+ iyonunun sulu çözeltiden biyosorbsiyon verimine üzerine en uygun pH, atık madde konsantrasyonu, adsorban miktarı, temas süresi, karıştırma hızı, ortam sıcaklığı gibi parametrelerin etkisi araştırılmıştır. PHB ile Bazik mavi 41 boyası için; 50 mL 50 mg/L, 250 rpm karıştırma hızında, 90 dakikada, 250C sıcaklık arasında, 50 mg adsorbanla, pH 9'de çalışılarak, % 95,74 ile en yüksek giderim sağlamıştır. Cr6+ iyonunun ortamdan alınmında adsorban olarak PHB kullanıldığında; 50 mL 10 mg/L Cr6+ , 200-300 rpm hızında, 360 dakikada, 350C sıcaklık arasında, 50 mg adsorbanla, pH 2'de çalışılarak % 69,06 en yüksek giderimin bu şartlar sağlandığında görülmüştür. Bu verilerin ışığı altında Bazik mavi 41 ve Cr6+ ağır metalin gideriminde PHB granüllerinin kullanılabileceği görülmüştür. Özellikle boya'nın gideriminde daha iyi bir absorban olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a result of various activities of industrial establishments waste (textile dye and heavy metal) water discharge over time when given to the media ecosystem is out of balance. Therefore, this type of waste treatment is gaining importance day by day. In this study, honey samples collected from Kütahya, endospore-forming bacillus was isolated. Bacillus isolates were identified with the VITEK biochemical tests and it was found that when the B. megaterium. PHB granules of B. megaterium was determined by microscopic methods. Bacterium was extracted PHB granules. PHB granules, Basic Blue 41 dye and Cr6+ions from the aqueous solution was used as the adsorbent for removal. PHB granules and the blue dye of Cr6+ ions as adsorbents for batch process was used to demonstrate the availability. PHB using the Basic Blue 41 dye and Cr6+ ions from the aqueous solution biyosorbsiyo the yield on the optimum pH, the effluent concentration, the adsorbed amount, contact time, stirring speed, ambient temperature, as parameters was investigated. PHB with some blue paint for 41; 50 mL of 50 mg / L, stirring speed 250 rpm, 90 minutes, the temperature of 25°C, with 50 mg of adsorbent, operating at pH 9, the best removal gave 95.74%. Cr6+ ion in the adsorbent taken from the environment when used as a PHB; 50 mL of 10 mg / L of Cr6+, 200 to 300 rpm, 360 minutes, the temperature of 35°C, with 50 mg of adsorbent, operating at pH 2 69.06% removal of the highest were obtained when these conditions are met. In the light of these data, basic blue 41 and Cr6+ PHB granules can be used for the removal of heavy metals were observed. Especially in removal of the paint was found to be better absorbed.