Kriminal laboratuar akreditasyon başvurularında gözönüne alınması gereken kriterler
- Tez No: 38044
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada Kriminal Laboratuarların uluslararası Akreditasyon ölçütlerine ulaşması amacıyla hangi standart kriterlerin geçerli olduğu araştırılmıştır. Kriminal Laboratuar yöneticileri Amerikan Birliğinin Akreditasyon programı standart ideal ölçüt olarak kabul edilmiştir. Bu standartların ana başlık olarak idari işletme, personel, bina, laboratuar dizaynı, alet, cihaz, ekipman ve güvenlik konularını içerdiği görülmüş ve bunların adli yargı sistemine hizmet veren Kriminal Laboratuarlara uygulandığında bu laboratuarların daha objektif ve güvenli bir şekilde çalışmalar sağlayabileceği kanısına varılmıştır. 142
Özet (Çeviri)
Basic criteria that are valid for erime Laboratories to reach international accreditational standards are Investigated in this thesis. American society of erime Laboratory directors Laboratory accreditation board manual is selected as the ideal program. Criteria are principally divided as official organization, personnel, building, laboratory design, equipment and security issues and these are discussed in their objektivity and reliability in the erime laboratories which serve for legal judgement. « 143