Çok katlı betonarme binaların deneysel dinamik karakteristiklerinin ve yakın fay yer hareketi etkisindeki izolatörlü davranışlarının belirlenmesi
Determination of experimental dynamic characteristics and behaviours with isolator under near fault ground motion effect of multi storey reinforced concrete buildings
- Tez No: 380443
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEMDAR BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, çok katlı betonarme bir binanın dinamik karakteristiklerinin Operasyonel Modal Analiz ve Sonlu Elemanlar Yöntemleri'yle belirlenerek, yakın ve uzak fay yer hareketleri için izolatörlü ve izolatörsüz deprem davranışlarının araştırılması amaçlanmıştır. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde, konuyla ilgili yapılan çalışmalar ile kullanılan teorik ve deneysel yöntemlere ait formülasyonlar verilmektedir. İkinci Bölümde, seçilen binanın sonlu eleman modelinin oluşturulması, deneysel ve teorik dinamik karakteristiklerinin elde edilmesi ve başlangıç analitik modelinin iyileştirilmesi sunulmaktadır. Ayrıca, bu bölümde seçilen binanın izolatörsüz ve izolatörlü modellerinin yakın ve uzak fay deprem etkisi altında davranışlarındaki değişimler de incelenmektedir. Üçüncü Bölümde, yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar ve öneriler sunulmaktadır. Sonuç Bölümünü, çalışmanın hazırlanmasında yararlanılan kaynaklar izlemektedir. Çalışma sonucunda, Operasyonel Modal Analiz Yöntemi'nin çok katlı betonarme binaların dinamik karakteristiklerinin belirlenmesinde ve sonlu eleman modellerinin iyileştirilmesinde güvenle kullanılabileceği görülmüştür. Bunun yanında, izolatörlü ve izolatörsüz çok katlı betonarme binaların tasarımında yakın fay yer hareketi etkilerinin dikkate alınması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the dynamic characteristics of a multi storey reinforced concrete building by Operational Modal Analysis and Finite Element Methods, and investigate the earthquake behavior of the building with and without base isolator, under near and far fault ground motions. The presented thesis consists of mainly three chapters. In the first chapter, the studies performed on this subject are mentioned and the formulations of theoretical and experimental methods which are used are given. In the second chapter, the creation of the finite element model of the selected building, the determination of experimental and theoretical dynamic characteristics and the updating of the initial analytical model are presented. In addition, the changes in the structural behavior of the building with and without isolator are also investigated under near and far fault earthquake motions. In the third chapter, the results of the study and suggestions are presented. The third chapter is followed by the references used in this thesis. As a result, Operational Modal Analysis Method can be used safely to determine the dynamic characteristics of reinforced concrete multi story buildings and to update of the finite element models. Besides, the near-fault earthquake effects should be taken into account in the design of multi storey buildings with and without isolator.