Metanın Oksi-CO2 reformlaması için etkin katalizörlerin geliştirilmesi
Development of efficient catalysts for Oxy-CO2 reforming of methane
- Tez No: 380537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ FARUK ÖKSÜZÖMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Metanın reformlama reaksiyonunda araştırmacılar tarafından bir çok katalizör test edilmiş ve bu reaksiyon için soy metal bazlı katalizörler (Rh, Pt, Ru, Ir) ile nikel (Ni) bazlı katalizörlerin oldukça aktif ve selektif oldukları tespit edilmiştir. Soy metaller oldukça kararlı ve aktif olmalarına rağmen yüksek maliyetleri ve doğada az miktarda bulunmaları sebebiyle en iyi alternatifin Ni esaslı katalizörler olacağı düşünülmüştür. Ancak bu katalizörlerin de sinterleşme, kok oluşumu, faz değişimi gibi deaktivasyona neden olan sorunları bulunmaktadır. Bu sorunların iyileştirilmesi amacıyla emdirme yöntemi kullanılarak farklı destekler üzerine ağırlıkça %10 Ni yüklenerek katalizörler sentezlenmiş, karakterizasyonları yapılmış ve metanın oksi-CO2 reformlama reaksiyonu için performansları incelenmiştir. Elde edilen katalizörler, 15000 l/kg sa. (CH4/O2/CO2/N2=3/1/1/4) besleme hızında, 1 atm basınç altında ve 800°C'de en yüksek CH4 ve CO2 dönüşümü göstermişlerdir. Hazırlanan katalizörler içerisinde en yüksek dönüşümü ve seçimliliği Ni/Al2O3 katalizörü vermiştir. Ayrıca akış hızının artması ile en az aktivite kaybı Ni/Al2O3 katalizörde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Researchers have tested many catalysts for reforming of methane and have seen that noble based metals catalysts (Rh, Pt, Ru, Ir) and nickel (Ni) based catalysts are active and selective for this reaction. Although, noble metal based catalysts are stable and active, because of their high cost and low availability, the best alternative have thought to be nickel based catalysts. But these catalysts have disadvantages like sintering, coking and phase transformation. To solve these problems, catalysts that 10% (by weight) Ni loaded on different supports were prepared by using impregnation method, were characterised and their performances were investigated for Oxy-CO2 Reforming of Methane reaction. While they showed the highest CH4 and CO2 conversions under the flow rate of 15000 l/kg hr (CH4/O2/CO2/N2=3/1/1/4) 1 atm pressure and at 800 °C. Among the prepared catalysts Ni/Al2O3 gave the highest conversion and selectivity values. Besides, the lowest loss of activity was observed on Ni/Al2O3 catalyst as the flow rate increases.