Yazılım tabanlı iletişim sistemlerinde modülasyon tekniklerinin gerçeklenmesi ve uygulamaları
Implementation and applications of modulation techniques in software defined radio
  1. Tez No: 380544
  2. Yazar: MÜRSEL ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Yazılım Tabanlı İletişim Sistemleri'nde (YTİ) Yapay Sinir Ağları (YSA) kullanarak alıcı tasarımı üzerinde durulmaktadır. Örneklenmiş ve temel banda düşürülmüş alttaşıyıcılı sinyallerin demodülasyonu hedeflenmiştir. Demodülasyon işlemi ile birlikte, faz kayması gibi sistem hataları, darbantlı çoklu girişim,toplamsal beyaz gürültü kanalı, Laplacian gürültü kanalı, Rayleigh sönümlemeli kanal gibi iletişim kanal etkileri de ele alınmıştır. Bu etkilerin YSA tarafından demodülasyon ile aynı anda giderilebildiği, teorik limitlere yaklaşıldığı gösterilmiştir. Başlangıçta, bu etkiler ayrı ayrı ele alınmıştır. Daha sonra hep birlikte de ele alınarak, pratikte alıcı tarafında yaşanan karmaşık etkiler temsil edilmeye çalışılmıştır. Faz kayması düzeltmesi, girişimin giderilmesi, kanal kestirimi ve kanal denkleştirme işlemlerinin tasarlanan YSA'lar tarafından yönetilebildiği ve pratik YTİ sistemlerinde alıcı tasarımında kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we present a method to design neural network (NN) based receiver for Software Defined Radio (SDR) systems. The target is the demodulation of the downconverted and sampled subcarrier signals. Besides the demodulation, system deficiencies such as phase ofset, multiple interference and different channel effects such as AWGN (Additive White Gaussian Noise), Laplacian and Rayleigh fading channels are considered. It is shown thatneural network based receiver can eliminate thess effects and its performance approaches to the theoretical limits. At first, these effects are handled individually. Then by considering all these effects together, it is aimed to represent complex effects encountered at the receiver side in practical applications. It is shown that phase offset correction, interference cancellation, channel estimation and equalisation processes are managed by the designed NN receivers and they may be used in practical SDR applications.