Viyana' da yaşayan 'ikinci kuşak' Türk gençleri ve suçluluk
  1. Tez No: 38056
  2. Yazar: YEŞİM ÖZENGE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
7. ÖZET Bu araştırma, Viyana' da yaşayan ve“ikinci kuşak”olarak adlandırılan Türk gençlerinin suçluluğu üzerinedir. Araştırmanın amacı, söz konusu kesimin 1982-1992 yılları arasında, etnik nüfusa ilişkin değişimler de göz önünde bulundurularak, genel genç suçluluğu içinde nasıl bir rol oynadıklarını saptamak ve sosyo-demografik özelliklerini ortaya koymaktır. Yapılan araştırma, nüfusa ve suça ilişkin istatistikler ile 1982, 1987 ve 1992 yıllarında yargılanıp hüküm giymiş 134 gence ait mahkeme dosyalarının incelenmesine dayanmaktadır. Araştırma bulguları, nüfus artışına paralel olarak, Türk gençleri arasında suçluluk oranının, genel genç suçluluğunun izlediği gelişimin tersine, son 10 yıl içinde arttığını göstermiştir.“ Doğum yeri ”ve“ göç yaşı ”değişkenlerine ilişkin bulgular, birincil toplumsallaşma dönemini tamamladıktan sonra göç etmânin, suçlu davranışa eğilimi arttırdığı sonucunu ortaya çıkarmıştır. Aileye ilişkin bulguların değerlendirilmesi, araştırma kapsamı içindeki gurubun büyük oranda sosyo-ekonomik ve kültürel düzeyi düşük, kalabalık ailelerden geldiklerini göstermiştir. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study deals with the criminality of the Turkish juveniles called“second generation”, who live in Vienna. The purposes of this study are to find out, what kind of roles the so-called second generation of Turkish youngs played in general juvenile delinquency at the time between 1982-1992, considering the ethnical population changes during the same interval and their socio-demographical characteristics. The research were largely based on the examination of the Juvenile Court registers about the 134 Turkish juveniles who were adjudicated in 1982, 1987 and 1992. The statistical informations about the development of the same-age population and of the general juvenile delinquency were considered as well. The findings showed that the frequency of criminality among Turkish youngs expansed in the last 10 years parallel to the increase of the same-age foreigner population, but contrary to the juvenile delinquency in general. The datas related to“birthplace”and“migration age”variables proved that migration after the end of the primary socialisation process increases the disposition to the delinquent behaviour. This study also revealed that the majority of this juveniles come from the low socio-economic and cultural class, in other words working-class families of Turkish population in Vienna. 55