Dinikanazol fungusitinin Allıum cepa L. üzerine fizyolojik, sitogenetik ve anatomik etkilerinin araştırılması
Investigation of physiological, genotoxic effects and anatomically effects of the diniconazole fungicide on Allium cepa L.
- Tez No: 380599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmada, Dinikanazol fungusitinin Allium cepa L. kök ucu hücrelerinde muhtemel sitotoksik etkileri araştırılmıştır. Çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu, ağırlık kazanımı, mikroükleus frekansı (MN), kromozomal hasarlar ve anatomik değişimler toksisitenin belirteçleri (indükatör) olarak kullanılmıştır. Tohumlar bir (1) kontrol ve üç (3) uygulama olmak üzere toplam dört (4) gruba ayrılmış, kontrol grubundaki tohumlar çeşme suyu, uygulama gruplarındaki tohumlar ise Dinikanazolün 25, 50 ve 100 ppm dozlarıyla 72 saat süresince muamele edilmişlerdir. Sonuçta kontrol grubu ile karşılaştırıldığında Dinikanazol uygulanan gruplarda çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu ve ağırlık kazanımının azaldığı, MN ve kromozomal hasar sayısının ise arttığı tespit edilmiştir. Yapılan mikroskobik inceleme sonucunda Dinikanazol uygulamasının Allium cepa kök ucu hücrelerinde C-mitoz, fragment, kromozom köprüsü, binükleuslu hücre, anormal kutuplaşma, yapışkan kromozom ve kromatinin eşit olmayan dağılımı şeklindeki kromozomal hasarların oluşumunu teşvik ettiği görülmüştür. Ayrıca Dinikanazol uygulaması kök ucu hücrelerinde hücre deformasyonu, belirgin olmayan iletim dokusu, hücre çekirdeğinde yassılaşma ve nekroz gibi anatomik hasarların oluşmasına da sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the possible cytotoxic effects of Diniconazole fungicides on root tip cells of Allium cepa L. were investigated. Germination percentage, root length, weight gain, frequency of micronuclei (MN), chromosomal damage and anatomical changes were used as toxicity markers (indicator). Seeds were divided into four (4) groups as (1) control group treated with tap water; and (3) experiment groups treated with 25, 50 and 100 ppm doses of Diniconazole for 72 hours. As a result germination percent, root length and weight gain decreased and MN level, chromosomal aberration increased in treatment groups compared to control group. In the light of microscopic examination, stimulation of the chromosomal damages such as C-mitosis, fragment, chromosome bridge, binucleus cell, abnormal polarization, sticky chromosomes or unequal chromatin distribution by dinicazole treatment were observed. In addition in the root tip cells Diniconazole application lead to caused anatomical damages such as cell deformation, nonspecific vascular tissue, the flattening cell nucleus and necrosis.