Haber kağıdından internete gazete tasarımı
Newspaper design: From news paper to internet
- Tez No: 380661
- Danışmanlar: PROF. SEMA ILGAZ TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüz teknolojileri kitlelerin okuma alışkanlıklarını, fikirlerin aktarımında dil-düşünce ve sosyo-kültürel uygulamalar arasındaki dengeyi, kültürel kodları değişime uğratmıştır. Böyle bir ortamda okurlar gazeteleri metin yığını olarak algılamakta, bilginin sürekli güncellenebilme olanakları talep edilir hale gelmekte, fikir gezeteciliği ve geleneksel gazete kavramı da biçim değiştirmektedir. İnternet gazetelerinin tasarımı, uzun yılların tecrübesini barındıran gazete tasarımına göre etkili olmasa da“gelecekte gazete olacak mı”tartışmalarının arasında tasarım trendleri sona ermekte; geleneksel gazeteler bireyselliklerini ele geçirmekte ve tasarımlarını yenileyerek okur ile bağlarını güçlendirme yoluna gitmektedir. Hem kendi başına bir haber aracı hem de diğer kitle iletişim araçlarını birleştiren esnek ve değişime açık bir teknoloji olan internetin; üç boyutlu nesneleri okuma alışkanlığına sahip okurun kağıt ile kurduğu güçlü etkileşimi yakalaması bugünün koşullarında pek mümkün görünmemektedir. İnternet gazetesi ile birlikte taşınabilir ürünlerin kullanımı, teknolojide süregelen yenilikler geleneksel gazete için tehdit unsuru olsa da gazete tasarımı kavramı tarihte hiç olmadığı kadar etkin bir konuma yerleşmiştir. Gazetenin tarihsel köklerini, gazete tasarımıyla ilgili kuramsal temelleri, uygulama ilkelerini içeren bu araştırmada; internet gazetesinin metin/görsel/işitsel/hareketli görüntü gibi unsurlarının gazete tasarımı kavramanda yarattığı dönüşüm incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Modern technologies have modified the equilibrium, cultural codes among language-thoughts and socio-cultural applications in conveying ideas, reading habits of masses. In such an environment readers perceive the papers as text masses, the continuous updatability possibilities of the information is increasingly being demanded, thought journalism and traditional newspaper concepts change their formats. Although the design of internet newspapers are not effective as newspaper design including long years of experience, design trends end among discussions regarding“whether there will be any newspapers in the future”; traditional newspapers capture the individualities and tend to strengthen their connection with readers by renewing their designs. Today it seems that it is not possible for the internet, which is both a news media itself and a flexible and open-to-changes technology combining other mass media types, to catch the strong interaction between reader, who has the habit of reading three dimension objects, and the newspaper. Although the use of internet newspapers and portable products, ongoing innovations in the technology constitute a threat for the traditional newspaper, concept of newspaper design acquired an effective position ever seen in its history. In this research which includes historical origins of the newspaper, theoretical basis related with newspaper design, application principles, the transformation created by elements like text/visual/audio/animated images of the internet newspaper in newspaper design has been scrutinized.