Kolloidal manyetik nanoparçacıkların sentezi ve elektronik optoelektronik devre uygulamaları
Synthesis of colloidal magnetic nanoparticles and electronic optoelectronic device applications
- Tez No: 380816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında; Manyetik özellikte, Fe3O4, MFe2O4 (M=Mn,Ni,Zn), ZnMn2O4 ve nikel nanokristaller, Fe3O4 süperpartiküller ve elektrospin fiberler sentezlenmiş ve yapısal karakterizasyonları yapılmıştır. Kolloidal yöntemin tercih edildiği sentezlerde nanokristallerin boyutları 5-10 nm civarında iken süperpartiküllerin 200 nm civarında oldukları gözlemlenmiştir. Bunun yanında elektrospin yöntemi ile manyetik özellikli Fe3O4 fiberlerin eldeside başarıyla gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen manyetik malzemelerin aygıt uygulamaları yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Fe3O4 nanokristallerinin aktif Polifloren içerisine katkılanmasıyla elde edilen OLED yapılarında katkılama oranı %1 olduğunda ışık parlaklığının %50–60 oranında arttığı gözlemlenmiştir. ZnMn2O4 nanokristallerinin katkılandığı organik güneş pili uygulamalarında da verimlilikte artışlar gözlemlenmiştir. Yapılan sentez çalışmaları ve uygulamalar neticesinde, elde edilen manyetik malzemelerin birçok farklı uygulama alanında kullanıma elverişli fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Magnetic Fe3O4, MFe2O4 (M=Mn,Ni,Zn), ZnMn2O4 and Nickel nanocrytstals, Fe3O4 superparticles and electrospin fibers have been successively synthesized and structurally characterized. The average particle size for colloidal synthesis has been observed to be around 5-10 nm, while it is 200 nm for superparticles. In addition, Magnetic Fe3O4 nanofibers has been fabricated based on elektrospin technique. Synthesized materials have been used for device fabrication. The OLED performance has been increased around 50-60% by doping of 1% Fe3O4 into polyfluorene matrix. Magnetic ZnMn2O4 doped organic solar cells showed an improvement in efficiency. We observed that, the synthesized nanocrystals has been able to use in many application due to their excellent physical and chemical features.