Gülşehir-Özkonak (Nevşehir) çevresinde Kırşehir masifi ve örtü birimlerinin jeolojisi ve yapısal özellikleri
Geology and structural features of the Kirşehir massif and cover units in the Gülşehir-Özkonak (Nevşehir) region
  1. Tez No: 380838
  2. Yazar: RAMAZAN DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Gülşehir- Özkonak (Nevşehir) çevresinde, temeli, Paleozoyik-Mesosoyik yaşlı, mermer, gnays, kuvarsit ve amfibolitlerden oluşan Kırşehir Masifi, ve bunları kesen, Geç Kretase yaşlı, Akçataş siyenitoyidi ve Kötüdağ andezitleri oluşturur. Masifi oluşturan kayaçlar, Kretase öncesinde, yüksek dereceli metamorfizmaya ve en az 3 evreli kıvrımlanmaya uğramıştır. Temel birimleri, Geç Paleosen-Kuvaterner yaşlı örtü birimleri tarafından uyumsuz olarak örtülmektedir. Örtünün ilk topluluğunu, Geç Paleosen-Orta Eosen yaşlı Ayhan grubuna ait, karasal-denizel geçişli kırıntılı ve karbonatlı kayaçlar oluşturur. Ayhan grubu, Oligosen?-Orta Miyosen yaşlı, Kızılöz formasyonu tarafından açılı uyumsuz olarak örtülür. Tüm bu birimler üzerine, Geç Miyosen yaşlı kayaçlardan oluşan, Yaylacık grubuna ait, Tuzköy ve Yüksekli formasyonları uyumsuz olarak gelir. Alanın en genç birimlerini ise, Pliyosen-Kuvaterner yaşlı, karasal-gölsel, sedimanter ve volkanik kayaçlar oluşturur. Lütesiyen sonrasında, yay-gerisi Ayhan havzasının kapanmasına bağlı olarak, gruba ait kayaçlar, Ayhan ekay zonu boyunca güneyden-kuzeye doğru taşınmış ve en az 2 evreli deformasyona (D1-D2) ve 3 evreli kıvrımlanmaya (F1-F2-F3) uğramıştır. İlk evre ilerleyen deformasyon sonucu Ayhan grubuna ait kayaçlarda, Tip-3 türü kıvrımlanmış kıvrım ve kayma zonlarına özgü kılıf kıvrımları gelişmiştir. Pliyosen öncesi D2- deformasyon, esas olarak yörede, harita ölçeğinde kink kıvrımları ve kuzeydoğu-güneybatı gidişli yanal atımlı ters/bindirme fayları oluşturmuştur. Devam eden kabuk kısalmaları Yaylacık grubuna ait kayaçları da kıvrımlandırmıştır. Geç Miyosen-Pliyosen'den itibaren genişlemeli tektonik rejim altına giren bölgede, kuzeybatı-güneydoğu gidişli horst-graben yapıları oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The basement rocks in Gülşehir-Özkonak (Nevşehir) region are belong to the Kırşehir Massif. These rocks consist of marble, gneiss, quartzite and amphibolite. The Kırşehir Massif has undergone a high grade metamorphism and at least three phases of ductile deformation prior to the early Cretaceous. The massif rocks were intruded by the Akçataş syenitoids and Kötüdağ andesites of Upper Cretaceous age. The basement is unconformably overlain by the Upper Paleocene – Quaternary sedimentary cover rocks. The Upper Paleocene-Middle Eosen aged Ayhan group, the oldest rocks of the cover rocks, comprises continental to marine, clastic and carbonate rocks sequences. The Ayhan group are unconformably covered by Oligocene?-Middle Miocene aged Kızılöz formation which is made up of thick continental clastics. All these units are unconformably covered by Upper Miocene aged Yaylacık group, which is divided into Tuzköy and Yüksekli formations. The continental and volcanic rocks of the Pliocene- Quaternary age are the youngest units in the studied area. The Ayhan group was transported by Ayhan imbricate zone, from south to north and underwent two phases of deformation (D1-D2) and poly-phases of folding (F1-F2-F3) due to the closure of the back-arc Ayhan Basin after Lutetian time. During the progressive D1- phase, Type 3 refolded folds and sheath-like folds that formed in the shear zones, were developed in the region. D2- phase deformation produced, map-scale conjugate kink-folds and northeast-southwest oriented oblique thrust faults before the Pliocene period. Continued shortenings generated open folds in the rocks of Yaylacık group. During the extensional tectonic regime that acted from the Upper Miocene-Pliocene onwards, produced northwest-southeast directed graben-horst structures in the area.