Yer radarı ve traverten ocağına uygulaması
Ground penetration radar and its application in a travertine mine
  1. Tez No: 380869
  2. Yazar: MOHAMMAD ABBAS QASIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL GÖKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yerradarı (GPR) hasarsız jeofiziksel yeraltı araştırma yöntemi olarak, sıg derinlikleri incelemek için kullanılmaktadır. Kaya tabakalarının uzantıları ve kalınlıkları düşünüldüğünde bunların sığ derinliklerde GPR ile ortaya çıkarılması mümkün olmaktadır. Yerradarlarında kullanılan biostatik antenler yardımıyla yeryüzünden yeraltına doğru yöneltilen radar dalgalarının gönderilme ve geridönüş zaman aralıkları, gönderilen dalgaların dalga boylarının hassas bir şekilde ölçülebiliyor olması yerradarı uygulamalarını yaygınlaştırmıştır. Elektronik devreler konusundaki bu gelişmelere bağlı olarak yerradarında kullanılan elektromanyetik dalgalarda testler sırasında oluşan farklılıkların incelenerek değerlendirilmesi sonucu, yeraltında bulunan kaya tabakalarının şekilleri, boyutları, varsa fay ve kıvrımlar görsel olarak belirlenebilir duruma gelmiştir. Bu araştırmanın arazi uygulamaları sırasında bir traverten ocağında yerradarı (GPR) uygulamaları yapılmış ve elde edilen veriler analiz edilmiştir. Konya'da Selçuk Üniversitesi kampüsü yakınlarındaki Ardıçlı köyünde bulunan bir traverten ocağı şevinde GSSI SIR-3000 model yerradarı ile test edilmiştir. Yapılan bu ölçümlerden elde edilen GPR verileri, bilgisayara aktarıldıktan sonra yeraltının 2-boyutlu kesit grafikleri Radan-7 yazılımı kullanılarak grafiksel sonuçlar haline getirilmiştir. Yeraltının 2-boyutlu (derinlik-yüzey uzunluğu) grafikleri, GPR ölçümünün yapıldığı ölçüm hatları boyunca, traverten kaya kütlesi içindeki kırıkların, tabakaların ve ezik zonların yerlerini belirlemekte kullanılmıştır. GPR grafiklerinde gözlenen kil tabakası ile traverten ocağının şev aynasında görülen kil tabaksının uyumlu olduğu gözlenmiştir. Ayrıca bu traverten ocağında gözlenen kırıkların üç boyutlu modellemesi, ve bunların 5-10 metre derinliğe kadar ilerlediği bu grafiklerden elde edilen diğer sonuçlar olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ground penetrating radar (GPR) is a non-destructive geophysical exploration method that can be used in shallow subsurface exploration. Using GPR, it is possible to make high precision measurements of thickness of deposit layer and its distribution in research area. In cases when GPR measurements are performed by biostatic antenna system, time intervals after which reflected signals are received usually are measured relatively to arrival of direct signal. As a result of precise time interval among the returned GPR signals, underground rock formations, faults and other features are visualized according to signal differences. In this research study, application and the resultant graphics of GPR on travertine mine were analyzed. GSSI SIR-3000 ground penetration radar system was used for geophysical survey of the selected travertine mine near Ardıclı (Konya) village. After collecting GPR data from field test performed on the targeted travertine rock mass, two dimensional GPR graphics were obtained by using Radan-7 software. The resultant graphics presents the section views of the underground where the GPR measurements were taken. Since the travertine in the selected mine have minor and major fractures observed on its slope, GPR test measurement line locations were pre-determine according to visualize these fracture continuity in the travertine rock mass. It is determined that some of the fractures presented signals which seemed to penetrate 5-10 meters deep from the existing slope face.