Basit böbrek kistli hastalarda böbrek fonksiyonları, hipertansiyon yaygınlığı ve kan değerlerinin araştırılması
  1. Tez No: 38174
  2. Yazar: HÜSAMETTİN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. YAŞAR TÜLBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Bu çalışmada hastanemize başvuran 1291 hastadan Radyoloji servisi ultrasonografi merkezinde basit böbrek kisti saptanan 57 hasta ve 20 sağlıkıl bireyde, hastaların başvuru nedenleri, böbrek fonksiyonlarının durumu, hipertansiyon yaygınlığı, kan değerleri ile serum er- itropoietin seviyeleri araştırıldı. Hastaların 25'i erkek, 22'si kadındır (1/1,6) Yaş ortalaması 62,03+5,87 olan hastaların hepsi 40 yaşın üzerindedir. Yaşın ilerlemesi ile kist görülme sıklığı artmıştır. Başvuru semptomları; Ağrı % 28,07 miksiyon bozukluğu % 21,05, Hematüri :% 10,52, miksiyon bozukluğu ile ağrı beraberliği % 8,77, karında kitle % 5,26, Hipertansiyon % 5,26 olarak saptanmıştır, % 21,05 hasta asemptomatiktir. Hastalarda üre değerleri normal sınırlar içerisindedir. Kreatinin değeri de normal sınır lar içerisinde olmasına rağmen, 5 cm üzerinde kistli hasta grubu(Grup m), kontrol grubu ve 1-3 cm çaplı kistli hasta grubu (Grup I) ile kıyaslandığında kreatinin değerlerinin anlamlı olarak arttığı gözlenmiştir. (P < 0,05) Kreatinin klirens değerleri normal sınırlarda olup, IH grup; kontrol ve 1. gruba göre anlamlı azalma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 57 simple renal cyst patients and 20 healthy subjects of the total of 1291 patienst, referred to the Ultrasonography center of Radiology Department of our hospital, were investigated for the complaints, conditions of renal functions, hypertension prevalence, hematologic values and serum erythropoietin levels. 57 patients (35 male, 22 female; 1/1,6) mean age 62,03±5,87, were all older than 40. There ascertained a good correlation betwen the aging and the augmentation of the frequency of simple cysts. The symptoms and signs of the applied patients were pain (% 28,07), micturation disor der (%21,05), hematuria (% %10,52), micturation disorder with pain (%8,77), abdominal mass (% 5,26) and hypertension (% 5,26). The percentage of the asymptomatic patients was 21,05. The urea levels were found to be normal.