Transient voltage stability enhancement of auto producer power plant
Otoprodüktör enerji santralı tranzient gerilim kararlılığının artırılması
  1. Tez No: 382306
  2. Yazar: SEDAT LEBLEBİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACER ŞEKERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Gerilim kararlılığı güç sistemi işletmesinde önemli bir husustur. Artan güç ihtiyacı nedeniyle güç sistemleri stres altında ve kararsızlık sınırına yakın çalışmakta, gerilim kararsızlığı tetiklenerek system gerilimi çökebilmektedir. Bu çalışmada bir endüstri bölgesindeki otoprodüktör enerji tesisinin tranzient gerilim kararlılığının artırılması açıklanmaktadır. Tranzient gerilim kararlılığının önemli noktaları tartışılmış ve kararlılığı artırma yolları araştırılmıştır. Enerji santralı, elektrik dağıtım sistemi ve fabrikalar yük şeklinde SINCAL (SIEMENS firmasına ait) yazılımında modellenerek simüle edilmiştir. Simülasyonlarda şebekeden ayrılma (adalaşma), yük atma ve dağıtım sistemi konfigürasyon değişikliği gibi çeşitli işletme şartları çalışılmıştır. Tranzient gerilim kararsızlığına neden olan şartlar ve bu problemi aşma yolları araştırılmıştır. Öncelikli hedef mevcut güç sisteminde yeni yatırım yapmadan işletimsel çözümlerin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The voltage stability is a major concern in power system operation. The power systems operated under stressed conditions and close to instability limits because of increasing power demand, this can initiates voltage instability lead to a system voltage collapse. This study explains the enhancement of transient voltage stability of an auto producer power plant in an industrial zone. Critical points of transient voltage stability is discussed and the ways to enhance stability is investigated. The power plant, electrical distribution system and the factories as loads are modeled and simulated within SINCAL (by SIEMENS) software. Several operational conditions like decoupling (islanding), load shedding and distribution system configuration change studied on these simulations. The conditions that lead to transient voltage instability and ways to overcome this problem are investigated. Primary focus is investigating the operational solutions without new investment on the existing power system.