Azami genlik algılı yüksek çözünürlüklü zaman-frekans analizi
Maximum amplitude sensitive high resolution time-frequency analysis
  1. Tez No: 382318
  2. Yazar: YUSUF GÖRKEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖKHUN TANYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmada, sayısal ses işaretlerinin incelenmelerinde sıklıkla kullanılan literatürde mevcut farklı tür zaman-frekans analizleri incelenmiş ve kısa zamanlı Fourier dönüşümü temel alınarak yüksek zaman ve frekans çözünürlüklü yeni bir zaman frekans analiz yöntemi geliştirilmiştir. Fourier dönüşümündeki zaman belirsizliği problemine karşılık kısa zamanlı Fourier dönüşümü (KZFD) yöntemi ortaya çıkmıştır. KZFD'de aynı anda hem yüksek zaman çözünürlüğü hem de yüksek frekans çözünürlüğü elde etmek mümkün olamamaktadır. Buradan yola çıkılarak, bu çalışmada, KZFD'nin farklı zaman pencerelerindeki üstünlükleri kullanılarak sentezleme yöntemiyle aynı anda yüksek zaman ve frekans çözünürlüğü sunan Azami Genlik Algılı Yüksek Çözünürlüklü Zaman - Frekans Analizi (AGA–ZFA) yöntemi önerilmiş ve MATLAB® kullanılarak geliştirilen program ile analiz işlemleri gerçeklenmiştir. Geliştirilen yöntemin başarımının nicel olarak ölçümü gerçekleştirilerek AGA–ZFA yöntemi, literatürde mevcut ZFD yöntemleriyle karşılaştırılmıştır. Sayısal sonuçlar zaman frekans analizinde, geliştirilen yöntemin diğer yöntemlere oranla %52'ye kadar iyileştirme sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Various time-frequency analysis methods for digital audio signals proposed in literature are examined. A new high resolution time-frequency analysis method based on Short-Time Fourier Transform (STFT) is proposed. Short-Time Fourier Transform (STFT) has been developed to overcome the time ambiguity problem introduced by Fourier Transform. Unfortunately, STFT offers constant value for the multiplication of the time and frequency resolutions, namely; time resolution degrades the same amount if the frequency resolution is improved. There is a need for better time-frequency analysis when both time and frequency resolution is to be improved which should have better resolution factors than STFT. In this work, Maximum Amplitude Sensitive High Resolution Time-Frequency Analysis method is proposed for improved resolution in both time and frequency domains. It is based on the well known STFT, taking the advantages of STFT in varying time windows with synthesizing technique to present high resolution. The novel method is implemented in MATLAB® software development environment. The performance of method is measured and compared with the methods proposed in literature. The numerical results show that an improvement of %52 is possible in time-frequency analysis.