Bor atıklarının asfalt kaplamalarda mineral filler olarak kullanılabilirliği
Using boron wastes in asphalt pavements as mineral filler
  1. Tez No: 382364
  2. Yazar: GÜLDEN ŞİRİN SELMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsan nüfusunun artışıyla birlikte alt yapı ve buna bağlı olarak hammadde ihtiyacı da giderek artmaktadır. Bu yüzden mevcut kaynakların etkili bir şekilde kullanılması son yılların en önemli araştırma konularının başında gelmektedir. 2013 yılında Dünya toplam bor rezerv miktarı Boroksit (B2O3) bazında 1,3 milyar tondur. Türkiye bor rezerv durumu bakımından % 73'lük pay ile ilk sırada yer almaktadır. Fakat bor cevherinin çıkarılması ve işlenmesi sırasında her yıl 600 000 tonun üzerinde atığın ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. Bu atıkların başta çevre, sonra da işletmeler açısından olumsuz etkileri bulunmaktadır. Büyük miktardaki bor atıklarının çevresel etkilerinin azaltılması ve ekonomiye kazandırılması için kullanılabilecek en uygun sektörlerin başında inşaat sektörü gelmektedir. İnşaat sektörü hammadde ihtiyacının en fazla olduğu sektörlerin başında gelir. Yol inşaatlarında da önemli miktarlarda agrega hammaddesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bor atıklarının yol inşaatında değerlendirilmesi, sürdürülebilirlik açısından büyük bir öneme sahip olacaktır.
Özet (Çeviri)
With the increase of human population, demand for substructure and raw materials also increase. Therefore, effective using of available resources is one of the most important research topic in recent years. In 2013 the World's total boron reserves amount is 1.3 billion tons as boron oxide (B2O3). Turkey, in terms of availability boron reserves, ranks first with 73 % portion. However, it is estimated that over 600 000 tonnes waste material occurred during the removing and processing of boron ore. There are negative impacts of these wastes especially on the environment and also enterprises. The construction sector is the most suitable sector to reduce the negative effects of these huge amounts of wastes to the environment and to gain to the economy. Also, these wastes can be redounded to the economy by construction sector. Raw material needs of the construction sector are highest among the industry. The significant amount of aggregate is needed during road construction operations. If a portion of the boron wastes can be reuse in road construction, significant amounts of waste material would be recycled and also there will be an important contribution for the environmental protection and sustainability.